Ségolene Royalová, francouzská ministryně životního prostředí navrhla podniku Tesla, jenž je americkým výrobcem elektrických aut, aby vybudoval svou evropskou továrnu v areálu nejstarší francouzské jaderné elektrárny, která by se měla v letošním roce začít zavírat. Ministryně Royalová podle agentury AFP dne 5. dubna rovněž uvedla, že vedoucí podniku Tesla Elon Musk její návrh nezamítl.

tesla-motors-factory
Ilustrační foto (zdroj: stgist.com)

Jmenovaná jaderná elektrárna nacházející se nedaleko hranice s Německem a Švýcarskem byla spuštěna v roce 1977. Tato elektrárna je umístěna u obce Fessenheim. Lokalita je náchylná k zemětřesení a roky proto vyvolává obavy u francouzských, německých i švýcarských ekologů. V elektrárně se v roce 2014 stala nehoda, která byla podle březnové zprávy německých médií závažnější, než se tvrdilo. Německé ministerstvo životního prostředí proto minulý měsíc vyzvalo Francii, aby elektrárnu neprodleně uzavřela.

Ministryně Royalová již minulý měsíc uvedla, že uzavření elektrárny začne být realizováno ještě v letošním roce. Rovněž přišla s myšlenkou vybudovat v tomto areálu továrnu na elektrická vozidla.

Americký podnik Tesla má v plánu takovou továrnu v Evropě vybudovat, nyní váhá mezi Německem a Francií, prohlásila 5. dubna ministryně. Vedoucímu Tesly navrhla postavení závodu právě ve Fassenheimu. Musk podle jejích slov tuto nabídku neodmítl.

Agentura AFP uvedla, že ministryně prohlásila: „Neřekl ne.“ Ministryně, která se údajně má během deseti dnů sejít s vedením americké automobilky, dále dodala: „Kdo nic neriskuje, nic nemá!“

Místní politici a odbory se obávají propouštění a proti záměru uzavřít jadernou elektrárnu se staví s tuhým odporem. Francouzská energetická skupina EDF uvádí, že v elektrárně zaměstnává 850 zaměstnanců.

Francouzská ministryně se domnívá, že největším problémem je transformace celého místa. Dodala: „Lidé s tím počítají, přece jen je ale třeba něco navrhnout…, je třeba dát regionu naději.“

Vedoucí Musk ve videonahrávce zveřejněné v únoru na specializovaném webu uvedl, že plánuje postavit továrnu v Evropě. Co se týče lokality, zmínil například Alsasko, napsala agentura Reuters.

Francie elektrické vozy masivně podporuje. Na nákup těchto vozidel poskytuje příspěvek až 10 000 euro (270 000 korun).

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..