Francouzský president Francois Hollande vydá později v tomto roce vyhlášku, která formálně zahájí proces odstavení nejstarší francouzské jaderné elektrárny, informovala dne 26. dubna tisková agentura Associated Press. Hollandův volební slib v roce 2012 se týkal omezení podílu jaderné energetiky na francouzské výrobě energie na 50 % do roku 2025 a trvalého uzavření stárnoucí jaderné elektrárny Fessenheim ve východní Francii do konce roku 2016. „Nyní probíhají jednání mezi státem a společností EDF o podmínkách tohoto kroku,“ uvedl prezident Hollande během proslovu o životním prostředí v Elysejském paláci.

9d94a08aa2cfbd34c3caa113466ea886fae3286e
JE Fessenheim (zdroj: www.wort.lu)

Francouzské stárnoucí reaktory byly středem zájmu sousedních zemí. Německo v březnu požadovalo uzavření JE Fessenheim, která se nachází v blízkosti německých a švýcarských hranic. JE Fessenheim – nejstarší francouzská jaderná elektrárna – obsahuje dva reaktory o instalovaném výkonu 900 MWe a je v provozu od roku 1977.

Dříve v dubnu se Lucembursko rozhodlo přispět finančně na dřívější uzavření jaderné elektrárny Cattenom, která je umístěna v blízkosti hranic, oznámila francouzská rozhlasová stanice RFI. Po setkání s francouzským premiérem Manuelem Vallsem byl lucemburský premiér Xavier Bettel místními médii citován, že je země „připravena učinit finanční závazek“ do zahraničního projektu.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..