Více než 190 tisíc dětí v dubnu podáním přihlášky na konkrétní typ školy rozhodlo o směřování své budoucí kariéry. Jen část z nich volí školy s technickým zaměřením a zvolenému oboru se později věnuje. Českému průmyslu chybí odhadem 70 000 pracovníků.

fotogal15
I přes unikátní zázemí je v Česku malý zájem o technické obory. Například školní reaktor VR-1, který je na FJFI ČVUT, je unikátní výukové zařízení. (Zdroj: ReaktorVR1.eu)

Podle aktuálních dat Ministerstva školství a tělovýchovy se na střední školy letos hlásí stejný počet dětí jako vloni a dá se předpokládat i podobné rozložení přihlášek na jednotlivé obory. Oproti gymnáziím a humanitně zaměřeným školám bývá zájemců o technické obory výrazně méně. Podle odborníků stojí za malým zájmem obavy ze zvládnutí náročného studia a nejasná vidina uplatnění v následné praxi. Problematická je pro děti z vyučovaných předmětů zejména matematika, která je základem odborného vzdělávání. Nechuť mládeže k tomuto předmětu vyplývá z výzkumů Státní školské inspekce. Sjednotit znalosti dětí nejen v přírodních vědách by měly povinné přijímací zkoušky, které budou pro maturitní obory středních škol povinné od roku 2017.

Každoročně se okolo 50 tisíc dětí hlásí na gymnázia, ze kterých pak odchází nejvíce studentů na vysoké školy. Pro jadernou energetiku jsou klíčoví absolventi technicky zaměřených vysokých škol. Přímo oboru energetiky se věnují školy napříč Českou republikou: např. ČVUT v Praze, VUT v Brně, Technická univerzita v Liberci, VŠB-TU v Ostravě, ZČU v Plzni či UJEP v Ústí nad Labem. Fakultu Jaderně a fyzikálně inženýrskou na ČVUT minulý rok vyšlo přes 300 studentů, Fakultu elektrotechnickou inženýrskou tamtéž pak přes 660 lidí. Vysoké učení technické v Brně, konkrétně Fakultu strojní inženýrství vloni úspěšně dostudovalo 1021 absolventů a Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií pak zhruba 800. Strojní fakultu Technické univerzity v Liberci absolvovalo v roce 2014 pak 180 studentů. Počet čerstvých vysokoškolsky vzdělaných technických odborníků však každoročně klesá.

Podle analýzy Asociace exportérů chybí českému průmyslu minimálně 70 000 pracovníků. Převis poptávky po technických odbornících nad nabídkou na trhu práce řeší firmy různě. Mladé lidi již během studií lákají na stipendia, možnost odborné praxe a uchazečům o zaměstnání nabízejí nadstandardní zaměstnanecké benefity. Podle odborníků je třeba začít s motivací mládeže a vyhledáváním technických talentů nejpozději na středních školách, vztah k přírodním vědám však vzniká již na nižších stupních. Tento problém se snaží vyřešit například soukromá Univerzitní školka a základní škola založená ČVUT, která se zaměřuje na výuku přírodních věd. Také Skupina ČEZ, provozovatel obou českých jaderných elektráren, zaměřuje část svých aktivit na mladší děti: již třetím rokem provozuje fyzikální soutěž „Vím proč“, která cílí na žáky základních a středních škol. Podporuje také matematické a fyzikální olympiády. Během studia střední školy se mohou studenti zúčastnit projektů Energetická nebo Jaderná maturita či Letní univerzita, které jim během krátké doby umožní nakouknout pod pokličku energetiky v praxi. Pro absolventy elektro oborů pak připravuje speciální program pro získání nových zkušeností.

Zdroj: Tisková zpráva ČNS

Česká nukleární společnost (založena v roce 1990) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti a ČSVTS.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..