Čtvrtý blok jaderné elektrárny Ning-te (pinyin: Ningde) nacházející se v čínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) byl připojen k elektrické síti, oznámila dne 30. března společnost China General Nuclear (CGN).

Ningde units 1-4 - 460 (CGN)
JE Ning-te (zdroj: World Nuclear News)

Tlakovodní reaktor podle projektu CPR-1000 o instalovaném výkonu 1087 MWe byl připojen do sítě dne 29. března ve 23:02 h místního času, oznámila společnost CGN.

Práce na jaderném ostrově čtvrtého bloku JE Ning-te oficiálně započaly v září roku 2010. Kopule reaktorové budovy byla úspěšně umístěna na své místo v květnu 2012.

Operace zakládání paliva na bloku začaly dne 31. prosince, ve stejný den, kdy čínský regulační úřad National Nuclear Safety Administration vydal povolení pro zakládání paliva. Proces zakládání všech 157 palivových souborů do jádra reaktoru byl dokončen 3. ledna. Blok dosáhl první kritičnosti dne 16. března. Očekává se, že do komerčního provozu tento blok vstoupí v nadcházejících měsících.

Čtyři Čínou navržené bloky typu CPR-1000 byly postaveny jako JE Ning-te (Phase I), poblíž města Fu-ting (pinyin: Fuding). Práce na prvním bloku byla zahájena v únoru 2008. Výstavba druhého a třetího bloku začala v listopadu 2008, respektive lednu 2010. První blok započal komerční provoz v dubnu 2013, zatímco druhý blok začal dodávat elektřinu do sítě v lednu 2014. Třetí blok byl spuštěn v červnu 2015.

Společnost CGN poznamenala, že připojení čtvrtého bloku k síti neznamená pouze to, že reaktor nyní může začít dodávat elektřinu, ale také to, že první část JE Ning-te je blízko dokončení.

Jaderná elektrárna Ning-te je provozována společnost Fujian Ningde Nuclear Power Company, která je ze 46 % vlastněna společností CGN a ze 44 % korporací China Datang Corporation. Zbývajících 10 % vlastní skupina Fujian Provincial Energy Group. Pro druhou část JE Ning-te (Phase II) je plánována výstavba dvou reaktorů podle projektu Hualong One.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..