Čtvrtý blok jaderné elektrárny Chung-jen-che (pinyin: Hongyanhe) nacházející se v čínské provincii Liao-ning (pinyin: Liaoning) začal dne 1. dubna dodávat do sítě elektřinu. Podle očekávání má reaktor vstoupit do komerčního provozu později v tomto roce.

Hongyanhe units 1-4 - 460 (SNPTC)
JE Chung-jen-che (zdroj: World Nuclear News)

Tlakovodní reaktor podle projektu CPR-1000 o instalovaném výkonu 1 087 MWe byl připojen do sítě dne 1. dubna v 9:52 h místního času, oznámila společnost China General Nuclear (CGN). Připojení tohoto bloku do sítě následovalo pouze dva dny po připojení čtvrtého bloku JE Ning-te (pinyin: Ningde), jenž patří společnosti CGN a nachází se v provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian).

Výstavba první části (Phase I) JE Chung-jen-che, kterou tvoří čtyři tlakovodní reaktory typu CPR-1000, započala v srpnu roku 2009. První a druhý blok jsou v komerčním provozu od června 2013, respektive května 2014. Zatímco třetí blok vstoupil do komerčního provozu v srpnu minulého roku.

Práce na jaderném ostrově čtvrtého bloku JE Chung-jen-che oficiálně začaly v srpnu 2009. Kupole jeho reaktorové budovy byla úspěšně vyzvednuta na své místo v září roku 2011. Čínský regulační úřad National Nuclear Safety Administration vydal dne 15. ledna letošního roku povolení pro zavezení paliva do reaktoru. Tento proces byl dokončen o tři dny později. Čtvrtý blok jaderné elektrárny Chung-jen-che úspěšně dosáhl první kritičnosti 5. března. Blok má naplánovaný vstup do komerčního provozu v první polovině tohoto roku – poté, co dokončí série testů k ověření bezpečné funkčnosti bloku.

Výstavba druhé části (Phase II) JE Chung-jen-che – která zahrnuje bloky 5 a 6 – byla schválena minulý rok a stavební práce začaly v březnu, respektive červenci roku 2015. Tyto bloky – obsahující 1 080MWe reaktory podle projektu ACPR1000 navržené společností CGN – mají naplánovaný začátek provozu na rok 2019 a 2020.

Společnost CGN uvedla, že jakmile bude všech šest bloků v provozu, bude jaderná elektrárna Chung-jen-che vyrábět přibližně 45 miliard kWh elektřiny ročně. Elektrárna tak zabraní spálení zhruba 15 milionů tun uhlí pro výrobu elektřiny, čímž se zabrání vypuštění 40 milionů tun emisí oxidu uhličitého.

Jaderná elektrárna Chung-jen-che je vlastněna a provozována společností Liaoning Hongyanhe Nuclear Power Co, jež je společným podnikem firem CGN a State Power Investment Corporation, kde obě vlastní 45% podíl. Společnost Dalian Municipal Construction Investment Co drží zbývajících 10 % akcií.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..