První čínský hlavní cirkulační kompresor pro jaderné reaktory o výkonu 300 MWe je připraven pro sériovou výrobu. Kompresor vyvinula společnost Harbin Electric Corporation a nedávno byl schválen organizací China Machinery Industry Federation. V minulosti byla Čína kompletně závislá na importu klíčových komponent pro jaderné reaktory, včetně hlavních cirkulačních čerpadel a kompresorů. Nový kompresor byl podroben různým testům, včetně dvousethodinového zkušebního provozu při automaticky udržovaných vysokých teplotách a tlacích. Společnost Harbin o kompresoru, jehož vývoj trval 6 let, uvedla, že testy proudění byly na kompresoru dokončeny v dubnu minulého roku, horké zkoušky kompresor dokončil letos v březnu.

htr-pm1
Reaktor HTR-PM (zdroj: atomicinsights.com)

Firma Harbin rovněž oznámila, že úspěšně byly dokončeny také přijímací testy hlavního motoru héliového kompresoru, který bude použit jako hlavní cirkulační kompresor v čínských reaktorech HTR-PM (vysokoteplotní plynem chlazený reaktor). Práce na demonstračním dvoubloku s těmito reaktory začaly v lokalitě Š‘-tao-wan (pinyin: Shidaowan) společnosti China Huaneng Group v prosinci roku 2012. Demonstrační dvoublok s reaktory HTR-PM bude pohánět jedinou turbínu o výkonu 210 MWe. Do provozu by elektrárna měla vstoupit kolem roku 2017.

Společnost Harbin uvedla, že motor vertikálního héliového kompresoru má jmenovitý výkon 4,5 MW a jmenovité otáčky 4000 ot/min. Přejímací testy hlavního motoru kompresoru byly provedeny univerzitou Tsinghua University dne 21. března letošního roku. Během těchto testů byl motor provozován při maximálních otáčkách 4200 ot/min. Motor byl rovněž testován na hluk a vibrace. „Hlavní výkonové indikátory ukazují, že hlavní motor kompresoru může být vyráběn v současné podobě za splnění všech technických specifikací a designových požadavků,“ poznamenala společnost Harbin.

Reaktor HTR-PM bude používat kuličkové palivo a chlazení héliovým plynem. Účel hlavní cirkulačního kompresoru je podobný účelu hlavního cirkulačního čerpadla v tlakovodních reaktorech, tedy poskytovat stabilní proud chladiva primárním okruhem během provozu reaktoru i při jeho odstavení za cílem odvedení tepla generovaného jaderným palivem v aktivní zóně reaktoru.

Univerzita Tsinghua University pro účely kompresoru vyvinula elektromagnetická ložiska, která jsou využita v rotoru kompresoru. Ložiska v sobě obsahují elektromagnety, pomocí kterých levituje na svém místě rotor kompresoru, jenž váží 4 tuny. Rotor kompresoru se tak točí bez tření, neboť se nedotýká žádných jiných součástí a tím pádem nepotřebuje ani systém mazání. Univerzita uvedla, že se jedná o první nasazení elektromagnetických ložisek v tomto typu zařízení.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..