Společnost Amec Foster Wheeler podepsala memorandum o porozumění s čínskou společností China Nuclear Engineering and Construction Corporation (CNECC) z oblasti jaderné energetiky. Mezitím společnost Rolls-Royce podepsala s čínskou společností China National Nuclear Corporation (CNNC) kontrakty pokrývající technické školení.

Amec Foster Wheeler-CNEC - April 2016 - 460 (Amec Foster Wheeler)
Podpis memoranda o porozumění mezi Amec Foster Wheeler a CNEC (zdroj: World Nuclear News)

Obě dohody byly podepsány dne 6. dubna v Pekingu v rámci britské obchodní mise uspořádané organizací UK Trade & Investment a společnou obchodní radou Číny a Velké Británie.

Společnost Amec Foster Wheeler uvedla, že s čínským stavitelem jaderných elektráren podepsala dohodu pokrývající širokou oblast potenciální průmyslové spolupráce. Obě společnosti se dohodou zavázaly, že budou společně pracovat na rozvoji příležitostí v oblasti výstavby nových jaderných elektráren, jejich provozu a následně také při jejich likvidaci.

Podle prohlášení společnosti Amec Foster Wheeler budou obě společnosti rovněž rozvíjet odborné jaderné znalosti, které by mohly přispět ke zlepšení řízení odstávek, provozu, managementu stárnutí a modernizace jaderných reaktorů. Dohoda podepsaná mezi společnostmi Amec Foster Wheeler a CNECC rovněž pokrývá oblasti školení personálu, nakládání s jaderným odpadem a likvidaci jaderných zařízení, uvedla firma.

Společnost Amec Foster Wheeler poznamenala, že prostřednictvím této dohody umožní firmě CNECC využívat své zařízení High-Temperature Facility (HTF) v hodnotě 3 milionů dolarů. V zařízení HTF se budou provádět testy a výzkumy materiálů schopných pracovat za provozních teplot vyšších než 1000 °C.

Společnost CNECC v současné době v Číně buduje demonstrační vysokoteplotní plynem chlazený reaktor (HTR). Práce na dvou demonstračních reaktorech HTR-PM v lokalitě Š‘-tao-wan (pinyin: Shidaowan) společnosti China Huaneng Group začaly 22. prosince roku 2012. Firma China Huaneng je společně se společností CNECC a předním čínským výzkumným a vývojovým institutem Institute of Nuclear and New Energy Technology (INET) hlavním dodavatelem výstavby. Hlavním dodavatelem pro jaderný ostrov elektrárny je firma Chinergy, která je společným podnikem firem Tsinghua a CNECC. Demonstrační elektrárna s dvojblokem typu HTR-PM bude pohánět jedinou turbínu o výkonu 210 MWe. Zprovoznění elektrárny se očekává někdy kolem roku 2017.

„Vysokoteplotní reaktory mají velmi dobrý potenciál poskytovat čistou, bezpečnou a udržitelnou energii pro budoucnost,“ komentoval výstavbu Tom Jones, viceprezident pro čisté energetické zdroje společnosti Amec Foster Wheeler. „Doufáme, že naše spolupráce s firmou CNECC pomůže ukázat britské a čínské vládě potenciální výhody této nesmírně důležité technologie.“

Britská společnost ve svém prohlášení uvedla: „Je to poprvé co se společnost CNECC dohodla na spolupráci při nasazování technologie vysokoteplotních reaktorů ve Velké Británii i ve světě.“

Kontrakty se společností Rolls-Royce

Mezitím společnost Rolls-Royce oznámila, že se společností CNNC podepsala kontrakty na specifické inženýrské, školicí a konzultační služby.

„Jsme velmi potěšeni, že jsme se společností CNNC tyto dohody podepsaly,“ uvedl prezident jaderného sektoru společnosti Rolls-Royce, Harry Holt. „Podepsání těchto kontraktů demonstruje pokrok, kterého obě společnosti dosáhly s cílem rozvinout důvěryhodnou a silnou spolupráci, ze které bude těžit britský i čínský jaderný průmysl.“

Společnost Rolls-Royce dodává již více jak dvacet let společnosti CNNC systémy kontroly a řízení. Společnost tak dodala části těchto systémů například na čínské jaderné elektrárny Čchin-šan (pinyin: Qinshan) nebo Ta-ja Bay (pinyin: Daya Bay).

Prvotní dohodu na prozkoumání oblastí bližší spolupráce obě společnosti podepsaly v červnu roku 2014.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..