Velká Británie je schopná vyrábět tlakové nádoby malých modulárních reaktorů od společnosti Westinghouse, k tomuto závěru dospěla nezávislá studie provedená výzkumným ústavem Nuclear Advanced Manufacturing Research Centre (NAMRC).

Westinghouse SMR CV and IRPV - 250
Řez malým modulárním reaktorem společnosti Westinghouse (zdroj: World Nuclear News)

Na začátku března letošního roku americká společnost Westinghouse oznámila zadání studie, která měla za úkol zjistit možnosti výroby tlakových nádob reaktorů pro jejich malé modulární reaktory ve Velké Británii. Vypracování studie zadala společnost Westinghouse partnerskému výzkumnému ústavu NAMRC. „Tlakové nádoby reaktorů jsou ty nejdůležitější a nejnáročnější komponenty jakéhokoliv reaktoru,“ uvedla firma Westinghouse ve společném prohlášení s ústavem NAMRC.

Dne 15. dubna společnost Westinghouse a ústav NAMRC oznámily, že studie došla k závěru, že britské pokročilé techniky výroby nabízejí potenciální snížení výrobní doby o 50 % a podstatné úspory nákladů.

Senior viceprezident společnosti Westinghouse pro nové elektrárny a velké projekty Jeff Benjamin uvedl: „Místní zdroje oceli, schopnost jejího zpracování, opracování a možnosti následného složení všech komponent tlakové nádoby malého modulárního reaktoru společnosti Westinghouse jsou důležité aspekty, na kterých se zakládá naše unikátní nabídka pro britskou vládu.“ Dále pak dodal: „Věříme, že náš inovativní přístup a schopnost lokalizace dodavatelského řetězce, včetně výroby podstatné části komponent přímo v Británii, jsou dalším důkazem našeho závazku rozvinout technologie malých modulárních reaktorů ve Velké Británii.“

Společnost pak poznamenala: „Silný britský jaderný dodavatelský řetězec a angažmá společnosti Westinghouse v technologiích malých modulárních reaktorů podpoří ekonomický růst a tvorbu nových pracovních příležitostí v britském jaderném průmyslu.“

Ústav NAMRC je založen na spolupráci akademických a průmyslových partnerů napříč civilním jaderným dodavatelským řetězcem. Ústav byl zřízen v roce 2012 s hlavním cílem podpořit britské jaderné společnosti na domácích i zahraničních trzích.

Generální ředitel ústavu NAMRC Mike Tynan uvedl: „Výsledky této výrobní studie demonstrují, jak důležitou roli může ústav NAMRC hrát při vyhledávání možností zefektivnění v pokročilých výrobních procesech s cílem dosáhnout významných výrobních úspor. Tato činnost dopomůže k úspěchu při velkých příležitostech pro britský jaderný dodavatelský řetězec, čímž v konečném důsledku podpoří britskou ekonomiku.“

Firma Westinghouse uvedla, že studie je důležitou součástí nabídky britské vládě v oblasti malých modulárních reaktorů. V říjnu minulého roku společnost Westinghouse prezentovala návrh na spolupráci v rámci druhé fáze studie potenciálního využití malých modulárních reaktorů, kterou zadala britská vláda. První fáze – studie proveditelnosti nasazení malých modulárních reaktorů ve Spojeném království – byla provedena výzkumným ústavem National Nuclear Laboratory a publikována v prosinci roku 2014.

V lednu letošního roku společnost Westinghouse oznámila, že její britský závod na výrobu jaderného paliva ve Springfieldu „splnil všechny požadavky nutné pro výrobu paliva pro malé modulární reaktory“.

Malý modulární reaktor společnosti Westinghouse je tlakovodní reaktor s integrovanou konstrukcí o výkonu 225 MWe. Integrovaná konstrukce reaktoru znamená, že všechny komponenty primárního okruhu jsou umístěny do jediné reaktorové nádoby. Reaktor rovněž využívá všech pasivních bezpečnostních prvků vyvinutých pro velký reaktor AP1000, jenž se v současné době staví na několika místech v USA a Číně. Díky tomu, že se malý modulární reaktor společnosti Westinghouse zakládá na již existující a licencované technologii, měl by jeho vývoj a následný licenční proces být výrazně kratší a levnější.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..