Největší italská energetická společnost Enel v minulém roce prudce zvýšila svůj čistý zisk na více než čtyřnásobek – tedy na 2,2 miliardy euro (téměř 60 miliard korun). Firma uvedla dne 22. března, že zvýší dividendu na 0,16 eura na akcii z 0,14 eura v roce minulém. Rovněž potvrdila své finanční cíle pro rok letošní.

V roce 2014 zisk firmy prudce klesl a dosáhl 517 milionů euro. Tuto skutečnost zapříčinily zejména rozsáhlé odpisy majetku – zejména v Itálii a na Slovensku.

Skupina Enel se koncem minulého roku dohodla na prodeji svého podílu o velikosti asi dvou třetin v hlavní elektrárenské společnosti na Slovensku – Slovenské elektrárne (SE). Kupujícím tohoto podílu se stala česká skupina Energetický a průmyslový holding (EPH). Celková hodnota této transakce se vyšplhala na 750 milionů euro.

O podíl skupiny Enel v podniku SE se původně zajímala i slovenská rafinerie Slovnaft v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM. V říjnu loňského roku však rafinerie Slovnaft uvedla, že od záměru získat akcie v podniku SE odstoupila. Toto rozhodnutí zdůvodnila riziky, které jsou podle ní spojena s dokončením jaderné elektrárny Mochovce.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..