Americká společnost Westinghouse Electric Company oznámila studii, ve které prověřuje možnosti výroby tlakových nádob vlastních malých modulárních reaktorů v Británii prostřednictvím spolupráce s výzkumným institutem Nuclear Advanced Manufacturing Research Centre (NAMRC).

Westinghouse SMR CV and IRPV - 250
Malý modulární reaktor společnosti Westinghouse (zdroj: World Nuclear News)

Institut NAMRC má vypracovat nezávislý posudek na současný návrh malého modulárního reaktoru společnosti Westinghouse a určit optimální technologii výroby. Klíčovým prvek studie bude vyhledat potenciální místa pro zefektivnění výrobního procesu, čímž se mají výrazně snížit kapitálové náklady. Společnost Westinghouse uvedla, že studie prozkoumá lokální odbornost a výrobní kapacity s cílem identifikovat potenciální partnery pro budoucí výrobu malých modulárních reaktorů.

Institut NAMRC je výsledkem spolupráce akademických a průmyslových odborníků napříč jaderným palivovým cyklem. Institut byl založen v roce 2012 s cílem pomoci britským jaderným výrobcům prosadit se doma i ve světě. S rozsáhlými zkušenostmi v návrhu a výrobě velkých a komplexních bezpečnostních prvků pro jaderná zařízení může centrum čerpat z široké akademické a průmyslové odbornosti svých členů, uvedla společnost Westinghouse.

Senior viceprezident společnosti Westinghouse pro nové elektrárny a velké projekty Jeff Benjamin uvedl, že společnost svoji technologii malého modulárního reaktoru zakládá na rozsáhlých zkušenostech s návrhem reaktorů a s jaderným palivovým cyklem. „Efektivní konstrukce malých modulárních reaktorů společnosti Westinghouse může hrát důležitou roli v britské energetické budoucnosti, kdy zde vytvoří mnoho pracovních míst na vývoj bezpečného, čistého a ekonomicky výhodného zdroje elektrické energie,“ uvedl. Společnost nedávno oznámila, že závod na výrobu jaderného paliva ve městě Springfields na severozápadě Anglie splnil všechny požadavky k výrobě paliva pro malé modulární reaktory.

Malý modulární reaktor společnosti Westinghouse je tlakovodní reaktor s integrovanou konstrukcí o výkonu 225 MWe. Integrovaná konstrukce reaktoru znamená, že všechny komponenty primárního okruhu jsou umístěny do jediné reaktorové nádoby. Reaktor rovněž využívá všech pasivních bezpečnostních prvků vyvinutých pro velký reaktor AP1000, jenž se v současné době staví na několika místech v USA a Číně. Díky tomu, že se malý modulární reaktor společnosti Westinghouse zakládá na již existující a licencované technologii, měl by jeho vývoj a následný licenční proces být výrazně kratší a levnější.

V říjnu roku 2015 společnost Westinghouse, která je součástí skupiny Toshiba, předložila návrh britské vládě ke spolupráci na vývoji technologie malého modulárního reaktoru. Firma k tomu uvedla, že tento krok by Velkou Británii mohl posunout z pouhého zákazníka na poskytovatele technologie. Návrh firmy Westinghouse předpokládá sdílený návrh a vývoj reaktoru v britské společnosti, kterou by společně vlastnila firma Westinghouse, britská vláda a britské firmy.

Také americká společnost NuScale v říjnu minulého roku oznámila, že hledá partnery pro nasazení své technologie malého modulárního reaktoru ve Velké Británii. Následující měsíc britská vláda oznámila, že během nadcházejících pěti let hodlá do „ambiciózního“ jaderného výzkumného a vývojového programu vložit nejméně 377 milionů dolarů. V rámci tohoto programu by se mimo jiné měla i stanovit vhodnost jednotlivých technologií malých modulárních reaktorů pro budoucí britskou energetiku. Detailní plány tohoto výběru však dosud nebyly oznámeny.

Jakákoliv technologie malých modulárních reaktorů musí před svým nasazením nejprve projít britským licenčním procesem Generic Design Assessment (GDA), jenž zajišťuje místní regulační úřad Office for Nuclear Regulation and the Environment Agency. Licenční proces GDA v současné době podstupuje společnost Hitachi-GE se svým reaktorovým designem UK Advanced Boiling Water Reactor (UK ABWR) a firma Westinghouse s tlakovodním reaktorem AP1000.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..