Celkem 11,2 miliardy ruských rublů (4 miliardy korun) bude během následujících tří let vyčleněno na dokončení stavby ruské malé plouvoucí jaderné elektrárny (floating nuclear power plant  – FNPP) Akademik Lomonosov a na vybudování infrastruktury v její základně ve městě Pevek na poloostrově Čukotka. Uvádí se tak v dodatku k objednávce Ministerstva energetiky, kterým ministerstvo schvaluje investiční program jaderné společnosti Rosenergoatom pro období 2016-2018. Celkové náklady na projekt výstavby plovoucí jaderné elektrárny činí 37,4 miliardy ruských rublů (13,4 miliardy korun). Investiční program společnosti Rosenergoatom zajistí financování projektu FNPP částkou 2,8 miliardy ruských rublů (1 miliarda korun) v roce 2016, částkou 5,4 miliardy ruských rublů (2 miliardy korun) v roce 2017 a částkou 3,1 miliardy ruských rublů (1,1 miliardy korun) v roce 2018. Uvedení plavidla do provozu je naplánováno na rok 2019.

akademik-lomonosov_1709044c
Akademik Lomonosov ve výstavbě (zdroj: www.telegraph.co.uk)

Z celkové sumy bude projektu v roce 2016 přidělena 1 miliarda ruských rublů (357 milionů korun) z federálního rozpočtu, uvedlo vedení Čukotské autonomní oblasti Chukotka Autonomous District (CAD). Guvernér této oblasti Roman Kopin na setkání dodavatelů energie dne 23. března sdělil, že realizace tohoto projektu začala být společně koordinována ze strany federálních, regionálních i obecních úřadů a hospodářských organizací. Pavel Ignatov, ředitel oddělení pro strategii a management speciálních projektů společnosti Rosenergoatom, sdělil, že plány se uskutečňují v rámci harmonogramu. „Na začátku roku 2018 budeme mít dokončený pohonný blok a bude připraven k přepravě do jeho základny,“ uvedl. Ve městě Pevek pak bude provedena výstavba pobřežních i mořských pomocných staveb, přičemž výběr dodavatelů pro byl pro tento projekt již dokončen. Brzy začnou práce na hlavních zařízeních, včetně námořního kotviště. Jejich dokončení se očekává v roce 2019.

Projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov, který byl zahájen v roce 2006, čelil řadě obtíží. Jeho výstavbu začala společnost Sevmash v severozápadním Rusku, ale v roce 2009 byl projekt přesunut do Baltské loděnice v Petrohradě kvůli finančním potížím. Dále se pak opozdil konkurzním řízením proti Baltské loděnici. Stavba pokračovala, když ruská korporace United Shipbuilding Corporation koupila loděnici v květnu roku 2011. Akademik Lomonosov bude vybaven dvěma reaktory KLT-40S o výkonu 70MWe instalovaných na plavidle. V přístavišti bude elektrárna připojena na pobřežní zařízení pro přenos elektrické energie, tepla a vody.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..