Předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) zůstane Dana Drábová. Informaci o tom, že vláda schválila návrh na její jmenování, zveřejnil na svém twitteru dne 21. března mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Vláda vybírá znovu vedení státních úřadů kvůli novému služebnímu zákonu. Kandidáti jsou nejdříve doporučeni odbornou komisí. Vedoucího služebního úřadu jmenují ministři na dobu neurčitou. Podle informací ČTK byla Drábová jedinou uchazečkou. Na pozici předsedkyně SÚJB působí od listopadu roku 1999.

JW39cdc0_drabova
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová (zdroj: idnes.cz)

Jaderná fyzička Drábová (54 let) vystudovala obor dozimetrie a aplikace ionizujícího záření na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Zde později získala doktorát z jaderné fyziky. Následně působila v Centru hygieny záření Státního zdravotního ústavu a v Centru radiační monitorovací sítě. Od roku 1996 až po zvolení do vedení SÚJB pracovala na pozici ředitelky Státního ústavu radiační ochrany. Prezident Miloš Zeman jí v roce 2014 udělil medaili Za zásluhy prvního stupně.

V lednu tohoto roku předsedkyně Drábová oznámila, že v říjnových volbách bude kandidovat za hnutí Starostové a nezávislí (STAN) jako dvojka kandidátky do krajského zastupitelstva ve středních Čechách. Tehdy prohlásila, že by chtěla přenést na krajskou úroveň své zkušenosti z komunální politiky, ve které se pohybuje už 18 let. Jako důvod rovněž uvedla: „Aby se věci spravovaly nejen shora dolů, ale i zdola nahoru.“

Již v měsíci únoru potvrdila vláda na základě služebního zákona funkci předsedy Správy státních hmotných rezerv – Pavla Švagra, a také předsedy Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, kde ve funkci zůstal Karel Večeřa.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..