Ve Slavěticích na Třebíčsku se bude dne 10. dubna konat referendum, ve kterém by měli lidé odpovědět na dvě otázky, jež se týkají stavby nových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany a trvalého úložiště odpadu. Vyhlášení referenda bylo schváleno na návrh přípravného výboru ve čtvrtek večer zastupiteli. ČTK oznámil tuto informaci dne 11. března starosta Slavětic René Moravec (Hasiči Slavětice).

18254340
Slavětice (zdroj: www.panoramio.com)

Z celkových 235 slavětických obyvatel podpořilo přípravný výbor ve vyhlášení referenda 98 občanů svými podpisy. Z celkového počtu obyvatel se v tomto městě nachází 194 voličů. Starosta uvedl, že pro vyhlášení referenda je potřeba podpora 30 % voličů. Volební místnost bude 10. dubna otevřená od 09:00 do 21:00 hod. Náklady na referendum odhaduje starosta na 10 000 korun.

Občané budou v referendu odpovídat na tyto dvě otázky:

  1. Souhlasíte se stavbou trvalého úložiště jaderného odpadu a nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany na katastru Slavětic bez připomínek?
  2. Souhlasíte se stavbou nových bloků v případě, že vláda bude dostatečně kompenzovat zhoršení životních podmínek občanů obce?

Starosta Moravec se domnívá, že první otázka je rozporuplná. Prohlásil: „Ministerstvo vnitra nám doporučilo tuto otázku zamítnout, ale vzhledem k tomu, že návrh referenda podpořilo téměř sto lidí, jsme ji v referendu ponechali.“

Rovněž upozornil, že pokud by nastaly zamítavé odpovědi na obě otázky, mohlo by se jednat o porušení smlouvy týkající se spolupráce se skupinou ČEZ. V důsledku by pak mohla obec ztratit pravidelný příspěvek na rozvoj obce ve výši 2,2 milionu korun ročně.

Antonín Kovář, člen přípravného výboru referenda Slavětice, se domnívá, že lidé trpí už teď nejen bezpečnostním sousedstvím elektrárny, ale na obecním území o velikosti 22 ha leží i rozvodna. Proto by se občané měli sami vyjádřit, zda chtějí rozšíření jaderné elektrárny směrem k obci, či nikoliv. Kovář řekl ČTK: „Stále se mluví o tom, že všichni chtějí rozšíření, ale lidí se nikdo neptal. Jak všichni propagátoři ví, že my ve Slavěticích všichni tuto výstavbu podporujeme? Nejsme zásadně proti, ale lidé by měli mít možnost se k tomu vyjádřit.“

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, jež byl vládou schválen v červnu loňského roku, počítá s výstavbou pátého bloku v dukovanské elektrárně. Místní politici i Sdružení Energetické Třebíčsko výstavbu prosazují už řadu let, a to zejména kvůli zachování pracovních příležitostí. Sdružení podle slov předsedy Vítězslava Jonáše hájí zájmy třiceti firem a 128 obcí na udržení JE Dukovany v provozu i po roce 2035, kdy by podle dosavadních plánů měly být trvale odstavovány současné dukovanské reaktory.

V Jaderné elektrárně Dukovany pracuje kolem 1 100 lidí. Podle údajů Energetického Třebíčska je na ni navázáno dalších 400 ekonomických subjektů. Třebíčsko na Vysočině má dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost, v únoru letošního roku činila 8,5 %.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..