Pracovníci bezpečnosti Jaderné elektrárny Temelín nakoupili speciální kontejnery, které slouží k uskladnění těžké techniky. Elektrárna tímto krokem dokončila soubor ochranných opatření proti zemětřesení. Modernizace stála celkem 20 milionů korun. V minulých letech byla energetiky přestavěna hasičská stanice, dále byla nakoupena těžká technika pro odstranění trosek a rovněž byly pořízeny speciální stany pro havarijní štáb. V současnosti jsou připraveni na zemětřesení i o síle 5,5 stupně Richterovy škály. Tyto informace sdělil ČTK dne 4. března tiskový mluvčí temelínské elektrárny, již vlastní skupina ČEZ, Marek Sviták.

44525829
JE Temelín (zdroj: www.mapio.cz)

Po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči byly přijaty Evropskou komisí tzv. stress-testy. Doplnění hasičského vybavení patří k opatřením, jež z těchto testů vyplývají. JE Temelín mimo jiné rozšířila způsoby chlazení reaktoru, přidala další nezávislé zdroje elektrické energie a zvýšila počet zařízení, která likvidují vodík v budově chránící reaktor. Opatření byla také zaměřena na situaci, kdy by měla elektrárna zvládnout nejméně tři dny mimořádné přírodní pohromy zcela sama, bez žádné pomoci zvenčí.

Ředitelka Bezpečnosti elektráren ČEZ Iva Kubáňová je toho názoru, že zátěžové testy v temelínské elektrárně prokázaly, že budova reaktoru i důležité bezpečnostní systémy jsou dostatečně robustní. Konkrétně Kubáňová prohlásila: „Jejich seizmická odolnost je mnohonásobně vyšší než nejvyšší zemětřesení, které zde bylo kdykoli vůbec zaznamenáno. Ale také z nich vyplynulo, že při rozsáhlém poškození jižních Čech nemůžeme spoléhat na vnější pomoc a musíme si poradit sami.“

Pomoci mají také čtyři nové speciální kontejnery, jejichž úkolem je chránit majetek v hodnotě osmi milionů korun. Místní hasiči v nich mají uskladněnou techniku pro likvidaci následků rozsáhlého zemětřesení. Kontejnery jsou v areálu elektrárny rozmístěny strategicky – každý na jiném místě. Mluvčí Sviták uvedl: „Smyslem kontejnerů je rozptýlit těžkou techniku na různá místa, pokud by některé bylo z jakýchkoliv důvodů nepřístupné.“ Jejich lehká ocelová konstrukce zajistí, že případně zemětřesení nepoškodí uskladněnou techniku.

V kontejnerech je umístěn mimo jiné speciální bagr, vozidlo s hydraulickou rukou a radlicí, naftová cisterna a mobilní čerpadlo pohonných hmot. V garáži v hasičské stanici, která je již proti zemětřesení zabezpečená, zůstává klasická požární technika. Tato třípatrová budova byla před dvěma letyza pomoci 4,5 tun železa vyztužena.

Jaderná elektrárna Temelín zahájila výrobu elektřiny v prosinci roku 2000. Nyní je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku. Její bezpečná a bezemisní produkce pokrývá 20 % české spotřeby. V minulém roce vyrobila elektrárna 14,23 TWh elektrické energie. Jižní Čechy by s tímto množstvím elektřiny vydržely téměř 4,5 roku. Českým domácnostem by tolik elektřiny vystačilo na celý rok.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..