Skupina ČEZ rozhodla, že bude v Jaderné elektrárně Temelín testováno nové palivo od společnosti Westinghouse Electric Company. Tento krok by mohl zvýšit bezpečnost dodávek, neboť by jaderné palivo bylo dodáváno z různých zdrojů. Dosud využívá JE Temelín palivo od ruského podniku TVEL. Společnost Westinghouse Electric Company dodá skupině ČEZ do temelínské elektrárny šest testovacích palivových souborů. Tuto informaci sdělil ČTK dne 29. února Hans Korteweg, ředitel komunikace společnosti Westinghouse pro Evropu, Střední východ a Afriku. Podle jeho slov bude společnost Westinghouse spolupracovat se skupinou ČEZ za účelem licencování svého produktu.

MG_03961
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

ČTK ve stejný den sdělil mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž: „Smlouva s Westinghouse Electric Company není výběrem dodavatele paliva, ale dohodou o vývoji a následném testování několika palivových souborů.“ Rovněž uvedl, že pokud by společnost Westinghouse licenci získala, pro skupinu ČEZ by to znamenalo výhodu v možnosti volby mezi různými dodavateli paliva pro své jaderné elektrárny. V současné době dodává podnik TVEL palivo do JE Temelín, ale také do druhé české jaderné elektrárny v Dukovanech.

Mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták dne 29. února oznámil ČTK: „Testování amerického paliva začne v roce 2018, kdy bude do reaktoru druhého bloku zavezeno šest palivových souborů od společnosti Westinghouse. Ty budou v reaktoru pracovat čtyři roky. Smyslem je získat provozní parametry a ověřit si chování paliva.“

JE Temelín nejprve používala palivo právě od americko-japonské společnosti Westinghouse. V roce 2010 však přešla na palivo z Ruska. Skupina ČEZ má s podnikem TVEL smlouvu na dodávky paliva do temelínské elektrárny do roku 2020 s opcí na pět let, zřejmě však vypíše nové výběrové řízení. Mluvčí Kříž téhož dne ČTK rovněž sdělil: „Hodláme otestovat trh a vybrat si nejlepší nabídku. Letos předpokládáme vyhotovení zadávací dokumentace a vlastní tendr by mohl být zahájen nejpozději počátkem 2017.“ Dále dodal, že výsledek chce skupina vyhlásit v roce 2019. V JE Dukovany má skupina ČEZ s Ruskem uzavřenou smlouvu do konce provozu nynějších čtyř bloků.

Podle Kortewega je smlouva na oznámenou dodávku do JE Temelín v souladu se standardy pro licencování a vývoj nového paliva, jež má být použito v místních reaktorech. Smlouvu uzavřela konkrétně skupina ČEZ a společnost Westinghouse Electric Sweden AB. Testovací soubory budou podle této smlouvy vyrobeny v závodě společnosti Westinghouse ve švédském městě Västerås.

Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), sdělila dne 29. února ČTK, že před skutečným zavezením paliva společnosti Westinghouse do JE Temelín bude třeba uspět ve složitém licenčním řízení. Dále doplnila: „ČEZ v záměru respektuje požadavek Evropské komise na diverzifikaci zdrojů paliva a hledá různé způsoby. Nikde ale není dáno, že takzvaná smíšená zóna (dva výrobci paliva pro jednu elektrárnu) bude fungovat a že bude povolena.“

V Evropské unii je celkem 131 jaderných elektráren, 60 % z nich je založeno na technologii společnosti Westinghouse, ať už amerického nebo evropského designu. Zato Česko je rovněž s Bulharskem, Slovenskem, Finskem a Maďarskem 100% závislé na dodávkách paliva z Ruska, neboť provozují reaktory ruského designu. Tyto elektrárny v některých zemích zajišťují až 52 % veškeré produkce elektrické energie.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Tady se zase lobuje,v Česku se tak dlouho něco vychytává,že až to funguje tak se vrátíme k tomu co nefunguje.Asi si někdo nevzpomímá na zkoušení pádu klastrů a ztrátu na výrobě.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..