Švýcarský regulační úřad oznámil, že schválil plány, které sestavil institut Paul Scherrer Institute (PSI), na likvidaci výzkumného reaktoru Proteus. Reaktor byl primárně používán na experimenty z oblasti neutronové fyziky, přičemž využíval různá jaderná paliva.

Proteus research reactor - 460 (PSI)
Experimentální reaktor Proteus (zdroj: World Nuclear News)

Institut PSI odeslal v dubnu 2013 žádost k úřadu Federal Office of Energy (FOE) ohledně povolení k likvidaci reaktoru Proteus, který byl trvale odstaven v roce 2011. Regulační úřad Federal Nuclear Safety Inspectorate (ENSI) byl pověřen, aby přezkoumal projekt likvidace a následně předložil své stanovisko úřadu FOE.

Nyní regulátor ENSI sdělil, že je přesvědčen, že při sestavování plánu pro likvidaci reaktoru Proteus institut PSI „vzal v úvahu všechna příslušná ustanovení zákona o jaderné energii, vyhlášky týkající se jaderné energetiky, zákon o radiační ochraně i vládní nařízení radiační ochrany a pokyny od úřadu ENSI i další příslušné předpisy.“ Kromě toho regulační úřad ENSI prohlásil, že zaručuje, že projekt likvidace je v souladu s mezinárodními požadavky, včetně těch od agentury International Atomic Energy Agency, asociace Western European Nuclear Regulators Association a agentury OECD Nuclear Energy Agency. Projekt také bere v úvahu aktuální stav vědy a technologií, dodal regulátor.

Regulační úřad uvedl, že rozhodl o tom, že institut PSI v dokumentaci k žádosti o likvidaci reaktoru Proteus komplexně vysvětlil, že „může být zajištěna ochrana lidského zdraví a životního prostředí před zářením při demontáži elektrárny, rovněž existuje proveditelná koncepce pro demontáž a také byla prokázána schopnost zlikvidovat vytvořené odpady“.

Regulátor ENSI uvedl, že byly splněny podmínky pro vydání licence pro likvidaci reaktoru Proteus. Nicméně tato studie zjistila jedenáct podmínek, které musí institut PSI splnit.

Jedna z podmínek vyžaduje, aby institut PSI odstranil palivo z reaktoru před zahájením demoličních prací. Další podmínkou je, aby institut PSI zažádal o povolení u regulačního úřadu ENSI při postupu na každou další fázi likvidace.

Názor úřadu ENSI bude sloužit jako základ pro rozhodnutí Ministerstva životního prostředí, dopravy, energetiky a komunikačních technologií (Department of the Environment, Transport, Energy and Communication) zda udělí tuto licenci institutu PSI. Očekává se, že ministerstvo učiní rozhodnutí do konce tohoto roku.

Proteus je jaderný výzkumný reaktor takzvaného nulového výkonu, který začal fungovat v roce 1968. Tepelný výkon reaktoru byl v provozu omezen maximálně na 1 kW. Reaktor byl provozován při tak nízkém výkonu, že nepotřeboval chladicí médium. V dubnu roku 2011 institut PSI rozhodl o jeho trvalém odstavení. V předchozích dvou letech byl reaktor využíván jen velmi zřídka..

Institut PSI očekává, že reaktor Proteus bude demontován malým demoličním týmem během dvou let.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..