Obě komory švýcarského parlamentu odmítly stanovení lhůty na provoz místních jaderných elektráren, což naznačuje určitý posun v politice útlumu jaderné energetiky, která byla zavedena před pěti lety, po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Většina poslanců se shodla na tom, že je zbytečné a ukvapené uzavřít bezpečně provozované jaderné bloky. Rozhodnutí o stanovení limitu pro provoz jaderných elektráren by rovněž znamenalo riziko finančních kompenzací za předčasné uzavření těchto jaderných bloků.

Beznau-460-Axpo
JE Beznau (zdroj: World Nuclear News)

Švýcarsko jedná o budoucnosti svých pěti jaderných elektráren od roku 2011. Na základě rozhodnutí o útlumu jaderné energetiky v zemi mají být všechny zdejší reaktory uzavřeny po dosažení maximální provozní životnosti 50 let. V rámci tohoto rozhodnutí Švýcarsko také upustilo od plánů na vybudování třech nových jaderných bloků. V současné době se jaderné elektrárny na švýcarském energetickém mixu podílejí ze zhruba 40 %. Podle švýcarské energetické koncepce s platností do roku 2050 mají být odstavené jaderné elektrárny nahrazeny vodními a alternativními zdroji a prostřednictvím energetických úspor.

Některé ze starších švýcarských bloků působí obavy odpůrcům jaderné energetiky, kteří tak tlačí na jejich trvalé odstavení. Švýcarsko provozuje dva nejstarší jaderné bloky na světě – jednobloková jaderná elektrárna Mühleberg, která je provozovaná od roku 1972 a první blok jaderné elektrárny Beznau v kantonu Aargau, která je v provozu už od roku 1969. Dne 2. března letošního roku provozovatel jaderné elektrárny Mühleberg, společnost BKW-FMB Energie, oznámil švýcarskému regulačnímu úřadu, že varný reaktor o výkonu 373 MWe bude trvale odstaven 20. prosince roku 2019, avšak pouze za předpokladu, že budou schváleny veškeré právní podklady nutné pro okamžitý začátek přípravných prací na likvidaci elektrárny. Likvidační práce na elektrárně mají podle plánu zabrat 15 let, přičemž cena těchto úkonů se má podle očekávání vyšplhat na 801 milionů dolarů.

V lednu roku 2015 švýcarský regulační úřad ENSI schválil úpravy, které by chtěla společnost BKW na jaderné elektrárně Mühleberg provést, aby mohla být bezpečně provozována až do termínu jejího vyřazení, tedy do konce roku 2019. Přestože společnost BKW obdržela od regulačního úřadu neomezenou provozní licenci, v roce 2013 oznámila, že elektrárna bude permanentně odstavena už v roce 2019, namísto původně plánovaného roku 2022. Jako důvod pro toto rozhodnutí uvedla nejistoty v regulačních a politických trendech.

V prosinci loňského roku regulační úřad ENSI požádal společnost BKW o předložení plánů na „bezpečný technický provoz“ komplexu po trvalém odstavení reaktoru. Regulační úřad ENSI i společnost BKW musí předložit plány a analýzy pro dosažení základních bezpečnostních cílů pro období po ukončení výroby elektrické energie, včetně plánů pro ochlazení paliva v reaktorové nádobě a jeho vyjmutí a následně uložení do bazénu s použitým jaderným palivem, kde se bude palivo dále chladit. Plány a analýzy pak musí zahrnovat také proces vyjmutí paliva z tohoto bazénu a jeho následné přesunutí do úložiště mimo lokalitu elektrárny.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..