Švédský regulační úřad uvedl, že dle jeho názoru státní společnost pro nakládání s radioaktivním odpadem Svensk Kärnbränslehantering AB (SKB) může splnit se svým plánovaným závodem na zapouzdřování použitého jaderného paliva všechny bezpečnostní požadavky. Zařízení má být postaveno vedle meziskladu použitého jaderného paliva Clab v lokalitě Oskarshamn.

Figure 1-7. In Clink, the fuel will be taken from the interim storage pools underground to the encapsulation part with its different work stations.
Zařízení Clink (zdroj: World Nuclear News)

V březnu roku 2011 švédská společnost SKB podala k místnímu regulačnímu úřadu Radiation Safety Authority (SSM) žádost o výstavbu prvního trvalého úložiště radioaktivního odpadu ve Švédsku společně se závodem, ve kterém má být palivo před uložením zapouzdřeno. Integrované zařízení – zapouzdřovací závod a mezisklad použitého jaderného paliva Clab – označuje společnost SKB ve své žádosti jako Clink. Společnost SKB musela od podání žádosti o stavební licenci přidat k dokumentu řadu dodatků a vysvětlení. Firma SKB navíc podala k regulačnímu úřadu žádost o rozšíření meziskladu Clab z kapacity 8 000 tun použitého jaderného paliva na 11 000 tun.

Všechny žádosti jsou posuzovány jednak regulačním úřadem SSM, ale pak také soudem pro životní prostředí ve Stockholmu.  Úřad SSM se zaměřuje především na otázky jaderné a radiační bezpečnosti obou zařízení, v souladu se švédským atomovým zákonem. Soud pro životní prostředí pak projekt posuzuje hlavně z hlediska dopadu na životní prostředí.

Nyní úřad SSM nastínil předběžné závěry svého pokračujícího hodnocení žádostí na výstavbu zapouzdřovacího závodu na použité jaderné palivo.

Ansi Gerhardsson, šéf odboru radiační bezpečnosti regulačního úřadu SSM, uvedl: „Dle našeho názoru může společnost SKB splnit veškeré požadavky regulačního úřadu na výstavbu i provoz závodu na zapouzdřování použitého jaderného paliva i na rozšíření meziskladu použitého jaderného paliva Clab. Pokud vláda vydá pro zařízení licenci, společnost SKB bude muset učinit ještě další kroky ke splnění všech regulačních požadavků, včetně vytvoření detailnější bezpečnostní studie zařízení.“

Regulační úřad SSM podotkl, že jeho hodnocení zařízení Clink pokrývá pouze závod jako takový, nikoliv metodu zapouzdřování použitého jaderného paliva do měděných kontejnerů. Úřad uvedl, že zhodnocení samotné metody zapouzdřování a dlouhodobé bezpečnosti ukládání prezentuje až ve chvíli, kdy své nálezy předá soudu pro životní prostředí. Tento krok by měl přijít v nadcházejících měsících.

Helene Åhsberg, projektová manažerka pro licenční proces společnosti SKB, uvítala předběžné závěry regulačního úřadu SSM. „Je potěšující, že úřad SSM je toho názoru, že projekt zařízení Clink má potenciál na splnění všech regulačních požadavků. V průběhu licenčního procesu bylo nutné k žádosti vydávat rozsáhlé dodatky, a proto jsme rádi, že nyní regulátor SSM potvrdil, že jsme dosud udělali vše správně,“ uvedla Helene Åhsberg.

Dále pak dodala: „Licencování je zdlouhavý a postupný proces, nyní se nám podařilo splnit důležité body pro naši budoucí práci. Neustále zlepšování projektu a postupné zvyšování detailnosti je důležité nejen pro nás, ale je to zároveň jedna z přirozených a nezbytných součástí licenčního procesu pro takovéto zařízení.“

V červnu roku 2015 regulační úřad SSM předběžně uvedl, že věří, že společnost SKB může splnit všechny regulační požadavky týkající se jaderné a radiační bezpečnosti také pro plánované trvalé úložiště použitého jaderného paliva. V prosinci minulého roku soud pro životní prostředí oznámil, že žádost o licenci na výstavbu zapouzdřovacího závodu společnosti SKB je kompletní a soud tak může začít s přezkumem.

Podle plánů má regulační úřad SSM vydat své konečné stanovisko ohledně úložiště i zapouzdřovacího závodu v roce 2017. Finální rozhodnutí o autorizaci projektu bude učiněno vládou, která své rozhodnutí založí na nálezech regulačního úřadu SSM a soudu pro životní prostředí. Avšak ještě předtím, než vláda provede končené rozhodnutí, bude věc konzultovat s obcemi Oskarshamn a Östhammars, které mají v projektu právo veta.

Pokud vláda dá projektu zelenou, bude muset být k regulačnímu úřadu SSM a k soudu pro životní prostředí opětovně předložena žádost, která bude obsahovat závazné podmínky pro výstavbu a provoz zařízení.

Začátek výstavby trvalého úložiště použitého jaderného paliva a zapozdřovacího závodu společnost SKB v současné době odhaduje na začátek 20. let. Podle plánů má realizace projektu zabrat zhruba deset let.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..