Švédsko alokuje necelého půl milionu dolarů na financování společného projektu ruské jaderné společnosti Rosenergoatom a švédského regulačního úřadu Swedish Radiation Safety Authority (SSM), uvedla dne 3. března firma Rosenergoatom. Prostředky budou použity na bezpečnostní vylepšení v jaderných elektrárnách Leningrad a Kola. Rusko a Švédsko spolupracují na bezpečnosti svých jaderných elektráren již více než 20 let a za tuto dobu spolufinancovaly mnoho projektů.

Kola-NPP
JE Kola (zdroj: barentsobserver.com)

Zástupce regulačního švédského úřadu SSM Tor Andreas Stenberg uvedl, že letošní společný program bude zaměřen na výměnu zkušeností v oblasti bezpečnostních vylepšení a fyzické ochrany, na nakládání s radioaktivním odpadem a na likvidaci odstavených jaderných elektráren. V rámci programu je rovněž plánována také dodávka zařízení na bezpečnostní vylepšení jaderných elektráren. V současné době se diskutuje o dodávkách endoskopů nové generace, které mají usnadnit technickou diagnostiku zařízení, které je obtížně přístupné.

Dne 1. března letošního roku začala na ruské jaderné elektrárně Kola kampaň oprav a údržby. První odstávka v rámci této kampaně proběhne na třetím bloku elektrárny. V jaderné elektrárně Kola se nacházejí čtyři reaktory VVER-440, které byly do provozu uvedeny v letech 1973, 1974, 1981 a 1984. Provoz všech čtyř bloků elektrárny byl z původně plánovaných 30 let prodloužen o různě dlouhá období. První blok elektrárny má nyní platnou provozní licenci až do roku 2018, druhý blok pak ještě o rok déle. Třetí blok má být podle současných plánů provozován do roku 2026, čtvrtý blok až do roku 2039.

Celková délka plánovaných preventivních opravných a údržbových činností na elektrárně má dosáhnout 259 dní, uvedla elektrárna v tiskovém prohlášení. Během této kampaně má kromě běžné údržby a diagnostiky základních a pomocných zařízení proběhnout také 29 měření, a to na podporu rekonstrukčních a modernizačních projektů a na podporu bezpečnostních vylepšení. Na prvních dvou blocích elektrárny budou z reaktorové nádoby odebrány vzorky kovů, které budou následně odeslány do Kurčatova institutu na testy. Opravné činnosti na druhém bloku elektrárny budou zahrnovat také žíhání reaktorové nádoby s cílem obnovit parametry materiálu těchto komponent, což má zajistit pokračování bezpečného provozu tohoto bloku.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..