Společnost Shikoku Electric Power Company předložila pozměněný stavební plán japonskému regulačnímu úřadu na zodolnění třetího bloku jaderné elektrárny Ikata nacházející se v prefektuře Ehime. Tento plán je druhým ze tří požadavků, které vyplynuly během restartovacího procesu.

Ikata NPP - 400 (NRA)

Společnost původně předložila svůj stavební plán pro blok regulačnímu úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) dne 30. října 2015. Nicméně úřad NRA při kontrole žádosti zjistil řadu nesouvislostí. Společnost Shikoku dne 3. března oznámila, že nyní předložila úřadu NRA pozměněný plán s přihlédnutím na dodatečné požadavky.

Společnost Shikoku uvedla, že hlavní změny se týkaly dalšího posílení ochrany tohoto bloku proti přírodním katastrofám (které zahrnují ochranu proti zemětřesení, cunami a tornádům), stejně jako zlepšení ochrany bezpečnosti kritického venkovního vybavení.

V rámci procesu restartu japonských jaderných bloků jsou provozovatelé elektráren povinni požádat úřad NRA o: povolení k provedení změn zařízení reaktoru; schválení jejich stavebního plánu pro posílení elektrárny; a o konečnou bezpečnostní inspekci, aby bylo jisté, že blok vyhovuje novým bezpečnostním požadavkům. Provozovatelé jsou rovněž povinni přidat určitá zařízení zvyšující bezpečnost během pěti let od obdržení schválení programu inženýrských prací na reaktoru od úřadu NRA.

Společnost Shikoku předložila svůj pracovní program pro inženýrské práce na třetím bloku JE Ikata – který obsahuje tlakovodní reaktor s instalovaným výkonem 846 MWe – úřadu NRA v červenci 2013. Program byl schválen v červenci loňského roku. Toto schválení – jenž znamená, že úřad NRA považuje reaktor a elektrárnu jako celek, za bezpečné pro provoz – reprezentuje nejdůležitější část licenčního procesu.

V lednu společnost Shikoku požádala japonský regulační úřad o schválení výstavby záložní havarijní budovy ve třetím bloku JE Ikata, stejně jako o instalaci přídavných vzduchem chlazených havarijních plynových turbogenerátorů na bloku.

Po schválení konstrukčního plánu pro třetí blok JE Ikata může ihned společnost Shikoku požádat úřad NRA o provedení konečných bezpečnostních kontrol bloku před obnovením provozu. Tyto kontroly by měly uvolnit cestu pro obnovení komerčního provozu.

První blok jaderné elektrárny Sendai, kterou vlastní společnosti Kyushu Electric Power Company, nacházející se v prefektuře Kagošima byl prvním japonským reaktorem, který obnovil provoz od září 2013, když byl restartován v srpnu minulého roku. Znovuspuštění druhého bloku JE Sendai proběhlo v říjnu. Bloky JE Sendai byly posléze následovány třetím blokem jaderné elektrárny Takahama spuštěným dne 29. ledna, jež je ve vlastnictví společnosti Kansai Electric Power Company a nachází se v prefektuře Fukui. Čtvrtý blok této elektrárny je v procesu znovuspuštění.

Dalších 20 reaktorů prochází restartovacím procesem, který byl upraven tak, aby byly prioritně zprovozněny nejpotřebnější reaktory, a to v lokalitách a prefekturách, které jsou k restartu vstřícnější.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..