Americká společnost Kurion, která se specializuje na nakládání s radioaktivním odpadem, oznámila, že dokončila konstrukční i přejímací zkoušky prototypu modulárního zařízení na odstraňování tritia Modular Detritiation System (MDS).

Modular Detritation System - 250 (Kurion)
Prototyp zařízení MDS (zdroj: World Nuclear News)

V září minulého roku společnost oznámila, že pracuje na prototypu zařízení MDS, jenž je desetkrát větší než to, které měla do té doby k dispozici.

Dne 29. února letošního roku společnost oznámila, že její systém MDS dokončil rozsáhlé studené i horké zkoušky a že dosahuje všech předpokládaných parametrů. Systém je založen na zvětšení již osvědčeného systému, který společnost využívala dosud.

Tritium je izotop vodíku, který se velmi obtížně odstraňuje z kontaminovaných tekutin, neboť vytváří tritiovou vodu. Molekula normální vody se sestává z jednoho atomu kyslíku a dvou atomu vodíku, přičemž u tritiové vody byl jeden ze dvou atomů vodíku nahrazen těžším izotopem – tritiem. V dnešní době již existují průmyslové metody na odstranění tritia z těžké vody. Tyto procesy jsou využívány především k odstraňování tritia z těžké vody v reaktorech CANDU, která zde slouží zároveň jako chladivo i moderátor. Na odstranění tritia z kontaminované vody v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči nebo z vody lehkovodních reaktorů jsou však tyto metody příliš drahé.

Systém MDS společnosti Kurion je unikátním zařízením, které kombinuje a zlepšuje tradičně využívané metody elektrolýzy a katalytické výměny, jež jsou využívány u těžkovodních reaktorů. V systému MDS se tritiová voda přivádí nejprve do elektrolyzéru, kde jsou její molekuly rozděleny na plynný kyslík a vodík. Plyny jsou následně očištěny od všech nečistot a dále tak postupuje čistý kyslík, vodík a tritium. Následně je z plynů extrahováno tritium, které je nakonec odesláno do kvalifikovaného zařízení, kde je buď přepracováno, nebo uloženo.

Společnost Kurion tvrdí, že její zařízení MDS je prvním systémem na odstraňování tritia z velkého množství lehké vody s širokým rozsahem kontaminace, což umožňuje recyklaci vody z lehkovodních reaktorů a její následné vypuštění do přírodního koloběhu.

David Carlson, senior viceprezident obchodního oddělení společnosti Kurion, uvedl: „Odstraňování tritia představuje globální dekontaminační výzvu, přičemž společnost Kurion je jednou z předních společností v dodávkách nejpokročilejších technologií pro tuto oblast.“ Následně pak dodal: „Pracujeme s předními odborníky i přímo se zákazníky, abychom dosáhli celosvětového úspěchu.“

Společnost ve svém prohlášení uvedla, že v současné době vyjednává s množstvím zákazníků na zavedení jejich systému MDS do praxe. „Oblast zájmu je jak při provozu jaderných reaktorů, tak při jejich likvidaci,“ uvedla firma.

V roce 2014 udělilo japonské Ministerstvo ekonomiky obchodu a průmyslu společnosti Kurion grant v hodnotě 9 milionů dolarů na průzkum možností nasazení jejich technologie v havarované jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Studie má být dokončena na konci tohoto měsíce. Technologie společnosti Kurion je jednou ze tří, kterou japonské ministerstvo vybralo k postupu do demonstrační fáze. Kromě společnosti Kurion se o kontrakt nasazení technologie na odstraňování tritia v JE Fukušima Dajiči ucházejí ještě společnosti GE Hitachi Nuclear Energy Canada a ruská společnost FSUE Radioactive Waste Management Enterprise.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..