Jihoafrická společnost Eskom podala žádosti o licence pro nové jaderné lokality v oblasti Thyspunt nacházející se u Eastern Cape a v oblasti Duynefontein u Western Cape k místnímu regulačnímu úřadu – National Nuclear Regulator (NPR).

Koeberg1
Jihoafrická jaderná elektrárna Koeberg (zdroj: www.eskom.co.za)

Obě žádosti zmiňují úmysl žadatele v lokalitách postavit a provozovat „jaderné reaktory, související pomocná zařízení pro jadernou elektrárnu a doposud neidentifikované technologie,“ uvedl úřad NPR.

Regulátor bude nyní přezkoumávat obě žádosti, konkrétně jejich úroveň dodržení příslušných předpisů. Úřad NPR následně rozhodne, zda by žádosti měly být přijaty pro další technické posouzení a k veřejnému připomínkovému řízení, nebo odmítnuty a vráceny žadateli.

 Jihoafrické Ministerstvo energetiky získalo v prosinci minulého roku souhlas kabinetu k vydání žádosti o návrhy (request for proposals – RFP) pro výstavbu 9,6 GWe nových jaderných kapacit v rámci energetické politiky země. Minulý týden tisková agentura Reuters oznámila, že šéf Ministerstva energetiky Thabane Zulu uvedl, že žádost RFP bude vydána koncem tohoto měsíce. Mezivládní dohody již byly podepsány s několika dodavatelskými zeměmi, které vyjádřily zájem o výstavbu nových jaderných bloků, ale dosud nebyla vybrána žádná technologie.

Společnost Eskom sdělila portálu World Nuclear News, že regulační úřad bude posuzovat vhodnost a přijatelnost lokalit Thyspunt a Duynefontein k umístění jaderného zařízení v souladu s požadavky regulátora.

„V souladu s jadernou politikou v Jižní Africe byla společnost Eskom vybrána jako většinový vlastník a provozovatel všech jaderných elektráren. To bylo rovněž potvrzeno kabinetem. Zodpovědnost za získání všech potřebných licencí a povolení, včetně lokálního povolení na umístění jaderného zařízení jsou v kompetenci majitele/provozovatele, kterým je společnost Eskom. Získávání licencí je nezávislé na procesu zadávání veřejných zakázek,“ uvedla firma.

Jakmile bude vybrán jaderný dodavatel, ihned bude podána žádost o povolení výstavby jaderného zařízení, uvedla společnost Eskom.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..