Společnost EDF vyjednává s francouzskou vládou o další finanční podpoře projektu britské jaderné elektrárny Hinkley Point C, uvedl generální ředitel firmy Jean-Bernard Lévy. Další přezkoumání projektu objevilo místa, která by mohla být ještě více zbavena rizik, oznámil Lévy.

new-nuclear-build
Vizualizace Hinkley Point C (zdroj: www.edfenergy.com)

V dopisu z 11. března určenému pro personál společnosti EDF Lévy napsal: „V několika předchozích týdnech byla naše skupina předmětem mnoha diskuzí, a to obzvláště kolem obnovy francouzské flotily jaderných reaktorů a výstavby dvou bloků s reaktory EPR v britské jaderné elektrárně Hinkley Point C. Jak určitě víte, finanční kontext těchto projektů je velmi složitý, a proto musí být všechny problémy nejdříve řádně vyřešeny.“

Lévy podotknul, že věří, že „společnost EDF stále může zvládnout takto velké projekty, které reflektují průmyslovou vyspělost a konkurenceschopnost firmy.“ Nicméně, podotknul Lévy, nízké velkoobchodní ceny silové elektřiny poznamenaly finanční stav energetické skupiny. „Abychom mohli zabezpečit naše finanční cíle a zastavili růst našeho dluhu, spustili jsme program úspor,“ oznámil Lévy. „Poprvé po mnoha letech se nám v minulém roce podařilo snížit provozní náklady. Touto cestou bychom rádi pokračovali i nadále, navíc jsme se rozhodli prodat nestrategický majetek firmy.“

Lévy zaměstnancům společnost EDF řekl, že „společnost v současné době jedná s francouzskou vládou o získání zakázek, které by společnosti umožnily zajistit svoji finanční pozici.“ Lévy zdůraznil: „Je naprosto zřejmé, že společnost EDF nemůže začít s dalším velkým projektem (jako je právě Hinkley point C), dokud nebude finančně zajištěna.“

Francouzská vláda, jež je ve firmě EDF majoritním akcionářem, již schválila, že dividendy za rok 2015 nebudou vypláceny peněžitě, ale v akciích společnosti. Toto rozhodnutí znamená pro společnost EDF získání dodatečného kapitálu ve výši 2 miliard dolarů.

Přezkum rizik

Lévy uvedl, že smluvní i obchodní aspekty projektu výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C byly důkladně prozkoumány s tím, že se těchto studií účastnili také nezávislí experti. „Výsledky těchto studií nám umožní zachovat si určitou jistotu při konečném rozhodování o spuštění projektu,“ řekl Lévy.

Na konci minulého roku ředitel EDF Lévy požádal bývalého šéfa francouzské agentury French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA) Yannicka d’Escatha o provedení studie rizik projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C. V prohlášení společnosti EDF ze dne 12. března, d’Escatha řekl: „V naší studii rizik jsme neidentifikovali žádná velká rizika, o kterých by se už nevědělo a která by již nebyla adresována. Avšak dle našeho názoru by různá opatření pro potlačení těchto rizik mohla být posílena.“

Dále pak dodal: „Dle našeho úsudku byla všechna tato rizika v minulosti již řádně identifikována, přičemž mohou být dostatečně zmírněna, pokud budou v projektu implementována všechna doporučená bezpečnostní opatření. Tudíž z pohledu rizik může být projekt za těchto podmínek spuštěn.“

V dopise zaměstnancům Lévy oznámil, že se rozhodl všechna navrhovaná doporučení do projektu implementovat.

Ředitel Lévy poznamenal, že projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C bude představovat 15 % desetiletých investicí společnosti EDF. Dále podoktnul, že projekt by měl mít velmi dobrou návratnost investic ve výši 9 % za rok po dobu 60 let. „Jsem přesvědčen, že projekt výstavby JE Hinkley Point C bude pro společnost přínosem a že v blízké budoucnosti budou splněny všechny podmínky, abychom mohli projekt definitivně odstartovat,“ poznamenal.

Odlévání prvního betonu – což se považuje za oficiální začátek výstavby jaderného bloku – by v elektrárně Hinkley Point C mělo podle plánu začít v roce 2019, oznámil Lévy.

Poučení se z předchozích zkušeností

Projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C bude těžit ze zkušeností nabytých při výstavbě bloků EPR v jaderných elektrárnách Flamanville ve Francii a Tchaj-šan (pinyin: Taishan) v Číně, řekl Lévy. „Konstrukční design nových bloků je již stabilizován za pomocí zkušeností z JE Flamanville, přičemž modifikováno bylo zhruba 20 % projektu,“ uvedl.

„Výstavba těchto bloků s reaktory EPR otevře další dveře příležitostí pro francouzskou jadernou odbornost. Díky tomuto projektu nabydeme další zkušenosti, které nám pomohou s obnovou flotily jaderných elektráren ve Francii,“ prohlásil Lévy.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

1 Comment

    Reaktory EPR jsou označovány jako 3.generace s vysokou ochranou co týká stavby i technologie. Některé ochrané prvky by se mohly převzít i pro konstrukce nových reaktorů, nebo při doplňkových úpravách v prodlužování životnosti reaktorů. Zejména řešení svodu korea v případě havarie a svodu plynů.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..