Francouzská energetická skupina EDF dne 24. března oznámila, že na třetím bloku jaderné elektrárny Flamanville s tlakovodním reaktorem EPR o výkonu 1600 MWe byl uskutečněn další klíčový stavební milník. Dokončena byla instalace čtyř parogenerátorů, tlakové nádoby reaktoru, kompenzátoru objemu a hlavních cirkulačních čerpadel. Tento krok byl hlavním cílem projektu v prvním čtvrtletí letošního roku, jenž byl stanoven v upraveném harmonogramu výstavby z léta roku 2015, uvedla společnost EDF.

Flamanville 3
JE Flamanville (zdroj: World Nuclear News)

„Kontroly kvality nám ukázaly, že všechny montážní operace byly provedeny se všemi nutnými požadavky,“ prohlásila společnost. „Pouze jeden svar z 32 svarů na primárním okruhu bude muset být přepracován k zajištění shody s regulačními požadavky.“ Skupina EDF oznámila, že výstavba bloku pokračuje ustáleným tempem vstříc dalšímu velkému milníku, kterým je instalace elektromechanických pohonů a testování všech systémů elektrárny.

Testy systémů elektrárny jsou naplánovány na rok 2017. Firma EDF uvedla, že v rámci revidovaného stavebního harmonogramu, který byl představen v loňském roce, má zakládání paliva do reaktoru a následné uvedení bloku do provozu přijít na řadu ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 – o rok později než uváděl předchozí harmonogram.

Práce na výstavbě třetího bloku JE Flamanville začaly v roce 2007. Podle původních plánů měl blok do provozu vstoupit již v roce 2012. Později však bylo datum uvedení do provozu posunuto na rok 2016. V roce 2014 však společnost EDF uvedla, že nově předpokládá zprovoznění bloku až v roce 2017. Náklady na projekt v průběhu výstavby prudce rostly. Po posouzení všech průmyslových a finančních parametrů byly náklady na výstavbu bloku revidovány na 10,5 miliardy euro. Předchozí odhad z července roku 2011 počítal s projektovými náklady ve výši 8 miliard euro. Původní odhad nákladů z roku 2007, tedy v době kdy začaly na bloku stavební práce, činil pouze 3,3 miliard euro.

Společnost EDF oznámila, že s cílem zlepšit řízení výstavby až do uvedení bloku do provozu byla implementována nová organizační struktura projektu. Změny byly zaměřeny na zjednodušené vedení projektu, které je nyní podřízené přímo senior viceprezidentovi pro nové jaderné projekty společnosti EDF Xavieru Ursatovi a generálnímu řediteli Jeanu-Bernardu Lévymu. S klíčovými dodavateli pak byly dohodnuty také nové smluvní rámce, uvedla firma.

Generální ředitel EDF Lévy řekl: „Detailně jsem přezkoumal projekt třetího bloku jaderné elektrárny EDF a jsem si naprosto jistý, že výstavba nakonec skončí úspěchem. Úspěšné dokončení projektu je prioritou s rozhodujícím významem pro francouzský jaderný průmysl a jeho mezinárodní úspěch. Týmy společnosti EDF i našich partnerů tvrdě pracují na jeho dokončení v souladu s nejpřísnějšími jadernými a průmyslovými bezpečnostními požadavky.“ Lévy následně dodal: „Veškeré zkušenosti získané při výstavbě jaderné elektrárny Flamnville budou neocenitelné v dalších projektech reaktorů EPR, jako je například výstavba britské jaderné elektrárny Hinkley Point C.“

Další reaktory typu EPR se staví ve třetím bloku finské jaderné elektrárně Olkiluoto (projekt zažívá podobné finanční a časové problémy jako JE Flamanville) a v prvních dvou blocích čínské jaderné elektrárny Tchaj-šan (pinyin: Taishan). Třetí blok finské jaderné elektrárny Olkiluoto je ve výstavbě už od roku 2005 a od té doby projekt zažil několik revizí data uvedení do provozu. Podle současných plánů má být blok do provozu uveden v roce 2018. První blok jaderné elektrárny Thaj-šan se staví od roku 2009. Jeho zprovoznění je naplánováno na letošní rok, druhý blok elektrárny má být do provozu uveden v příštím roce.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..