Čínská společnost CGN oznámila, že v loňském roce zaznamenala 12,3% nárůst příjmů, které celkově dosáhly 3,6 miliardy dolarů. Čistý zisk společnosti vzrostl meziročně o 6,5 % na 1 miliardu dolarů.

CGN annual results 2015 - 460 (CGN)
Prezentace výsledků společnosti CGN (zdroj: World Nuclear News)

Dne 14. března při oznamování hospodářských výsledků pro rok 2015 na hongkongské burze společnost uvedla: „V loňském roce jsme se zaměřili na stabilní a bezpečný provoz našich jaderných bloků a na podporu výstavby nových reaktorů. Rovněž jsme se v minulém roce snažili o posílení komunikace a spolupráce s našimi klienty a dalšími stranami. Díky společnému úsilí všech našich zaměstnanců jsme dosáhli stabilního růstu nejen našich obchodních výsledků, ale i společnosti jako takové.“

Firma oznámila, že během loňského roku uvedla do provozu tři nové jaderné bloky (druhý blok JE Jang-ťiang (pinyin: Yangjiang), třetí blok JE Ning-te (pinyin: Ningde) a třetí blok JE Chung-jen-che (pinyin: Hongyanhe)) a začala s výstavbou dalších třech jaderných bloků (šestý blok JE Jang-ťiang a pátý a šestý blok JE Chung-jen-che ).

Ke konci roku 2015 firma CGN oznámila, že provozuje celkem 14 jaderných bloků, jejichž výroba za rok 2015 dosáhla 88,347 TWh, což představuje 20% meziroční nárůst. Celkový instalovaný výkon jaderných bloků společnosti CGN v tu dobu dosahoval 14 918 MWe.

Společnost během minulého roku řídila výstavbu 14 bloků, jejichž instalovaný výkon bude po dokončení dosahovat 16 822 MWe. Na konci prosince minulého roku byly dva z těchto nových bloků již ve fázi, kdy byly připojovány k síti, čtyři bloky byly ve fázi spouštění, na třech blocích probíhala instalace vnitřního vybavení, na čtyřech blocích byly prováděny hlavní stavební činnosti a jeden blok byl na samém počátku výstavby.

Společnost CGN poznamenala, že 1. ledna letošního roku uvedla do komerčního provozu hned dva jaderné bloky – třetí blok JE Jang-ťiang a první blok JE Fang-čcheng-kang(pinyin: Fangchenggang).

Podle společnosti CGN její jaderné bloky každoročně zabrání spálení 28,3 milionů tun uhlí a vypuštění 69,7 milionů tun emisí oxidu uhličitého.

V letošním roce má firma CGN v plánu udržení bezpečného a stabilního provozu svých bloků a dále podporu výstavby nových reaktorů s co největším důrazem na bezpečnost, kvalitu a dodržování harmonogramů. V letošním roce plánuje firma do provozu uvést 5 jaderných bloků, včetně čtvrtého bloku JE Chung-jen-che a čtvrtého bloku JE Ning-te.

S výhledem do budoucna společnost CGN uvedla: „V kontextu úprav energetického trhu se vzrůstajícími požadavky na ochranu životního prostředí bude i nadále v Číně pokračovat rozvoj jaderné energetiky s důrazem na bezpečnost a efektivní rozvoj. Díky tomuto trendu bude mít firma CGN v nadcházejících 15 letech mnoho příležitostí s cílem stát se největším provozovatelem jaderných elektráren v Čínské lidové republice.“

Společnost se odkazovala na 13. pětiletý národní plán jaderné energetiky pro léta 2016-2020 s tím, že podle předpovědí příslušných orgánů státní správy dosáhne instalovaný výkon čínských jaderných elektráren do roku 2030 celkem 120 až 150 GWe, přičemž podíl jádra na čínském energetickém mixu by měl v roce 2030 dosahovat 8-10 %, což představuje 5-7% nárůst oproti nynějšímu stavu.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..