Společnost BKW nedávno informovala švýcarský regulační úřad, že jaderná elektrárna Mühleberg bude z provozu vyřazena dne 20. prosince roku 2019. Likvidace elektrárny má podle očekávání začít v září následujícího roku, uvedla společnost.

muhleberg_je
JE Mühleberg (zdroj: pv-magazine.com)

Na konci roku 2013 společnost BKW oznámila, že švýcarská jaderná elektrárna Mühleberg bude z provozu vyřazena už v roce 2019, namísto původně plánovaného roku 2022. Jako hlavní důvod pro tento krok firma uvedla nejistoty obklopující politické a regulační trendy. V jaderné elektrárně Mühleberg se nachází jeden blok s varným reaktorem o výkonu 372 MWe, jenž byl do provozu uveden v roce 1972. JE Mühleberg se stane první švýcarskou jadernou elektrárnou, která bude vyřazena z provozu.

Firma BKW nyní oznámila, že na konci února letošního roku informovala švýcarský jaderný regulační úřad Federal Nuclear Safety Inspectorate (ENSI) o tom, že elektrárna bude od sítě odpojena dne 20. prosince roku 2019. Nicméně společnost poznamenala, že termín odstavení elektrárny je podmíněn zajištěním všech nezbytných právních úkonů, které umožní okamžitý začátek přípravných prací na likvidaci elektrárny. Jedním z předpokladů je pak také obdržení povolení k trvalému odstavení elektrárny od regulačního úřadu ENSI.

Společnost uvedla, že přípravné práce na likvidaci elektrárny začnou okamžitě poté, co bude elektrárna odstavena. Reaktor po odstavení vstoupí do postoperační fáze, ve které bude veškeré jaderné palivo z reaktoru přesunuto do bazénu pro použité jaderné palivo, který je chlazen samostatnými nezávislými systémy, uvedla společnost BKW. Tato fáze má podle očekávání trvat nejméně devět měsíců. Samotná likvidace elektrárny pak začne nejdříve v září roku 2020, uvedla společnost.

V prosinci roku 2015 společnost BKW předložila žádost o trvalé odstavení elektrárny také ke švýcarskému Ministerstvu pro životní prostředí, dopravu, energetiku a komunikaci. Žádost má být podle plánu veřejně projednána na začátku dubna letošního roku. Období konzultací k této žádosti má pak trvat kolem 30 dní. Společnost BKW uvedla, že obdržení povolení k odstavení elektrárny od ministerstva očekává v polovině roku 2018.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..