Španělské jaderné elektrárny téměř dokončily implementaci dodatečných bezpečnostních opatření zavedených v reakci na havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, která se stala před pěti lety, oznámila španělská jaderná organizace Foronuclear.

CN Trillo_CNAT
Španělská jaderná elektrárna Trillo (zdroj: dialec.blogspot.com)

V prvních týdnech po havárii v JE Fukušima Dajiči požádala Evropská rada o přezkoumání bezpečnosti evropských jaderných elektráren – jak by se vypořádaly s náročnými situacemi. Po provedení zátěžových testů na všech evropských jaderných elektrárnách vydala skupina European Nuclear Safety Regulators Group v červnu roku 2012 akční plán. Později téhož roku schválila španělská Rada pro jadernou bezpečnost (Nuclear Safety Council) národní akční plán k realizaci činností a opatření pro posílení bezpečnosti svých jaderných elektráren a v roce 2014 schválila revizi tohoto plánu.

Podle organizace Foronuclear mají španělské jaderné elektrárny v rámci akčního plánu země nyní dokončeno více než 80 % požadovaných prací. Dále organizace uvádí, že provedené kroky a opatření mohou být rozděleny do dvou skupin: zlepšení ochrany elektráren proti extrémním přírodním jevům a posílení schopnosti elektráren reagovat na nouzové situace.

Organizace Foronuclear rovněž sdělila, že téměř všechny práce k ochraně elektráren před přírodními jevy – včetně záplav a zemětřesení – již byly dokončeny. Mezitím byla dokončena nebo se dokončuje většina prací na zlepšení schopnosti reakce na mimořádné události (například nakoupení přenosného vybavení nebo implementace dalších chladicích systémů). Splněno bylo také založení Centrálního střediska pro podporu v případě krizové situace.

„Jaderné elektrárny jsou připraveny čelit předpokládaným událostem již v jejich základním designu,“ prohlásila organizace Foronuclear. „Kromě toho mají elektrárny dodatečné rezervy ke svým dostatečným zárukám při čelení extrémním událostem nad jejich základní návrh stejně jako při vypořádání se s následky těchto událostí.“

Organizace Foronuclear řekla, že úpravy provedené ve španělských jaderných elektrárnách během několika posledních let „posílí jistotu jejich dlouhodobého provozu“. Dále sdělila: „Kompletní sada studií, analýz a zlepšení zavedených po získaných poučeních, vedle modernizace a vylepšování každého reaktoru, nabízejí velmi přísluný horizont pro jejich dlouhodobý provoz, stejně jako je tomu v mnoha zemích s jadernými zařízeními.“

Španělská flotila sedmi jaderných energetických reaktorů vyrábí celkově asi jednu pětinu španělské elektřiny. Všechny španělské jaderné bloky byly do provozu uvedeny v osmdesátých letech minulého století.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..