Španělská společnost Escuadrone vyvinula dron, který je dle jejích slov prvním zařízením svého druhu vybaveným systémem na detekci ionizujícího záření. Podle společnosti může být dron využíván například při jaderných haváriích či dalších mimořádných situacích.

Drone with radiation detectors - 250 (Escuadrone)
Dron na detekci radiace (zdroj: World Nuclear News)

Malé letadlo firmy Escuadrone je vybaveno sondami na detekci záření alfa, beta a gama. Firma Escuadrone nacházející se ve městě Huesca uvedla, že použité systémy na měření radiace již byly úspěšně nasazeny v pozemních zařízeních používaných při likvidaci následků nehody v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, která se stala v březnu roku 2011.

Dron obsahuje kromě měřících sond také systém, který je schopný naměřená data včetně obrazu z kamer v reálném čase přenášet kamkoliv na světě. Dron k tomuto účelu využívá armádní technologie s řadou moderních šifrovacích protokolů. Dron se jménem Apodaca může být díky účinnému pohonnému systému a velkým křídlům ve vzduchu až 90 minut, uvedla společnost Escuadrone.

Ve spojení s pevnými pozemními detektory může dron sloužit k vytvoření radiační mapy kompletně pokrývající nejkritičtější místa. Pomocí této mapy pak mohou být vysledovány bezpečné perimetry především ve spojení s obydlenými oblastmi. Dron by se tak mohl stát neocenitelnou pomocí pro pozemní týmy při těžkém operativním rozhodování během krizových situací.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..