Okresní soud ve městě Otsu uložil společnosti Kansai Electric Power Company dočasný soudní zákaz na provoz třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Takahama nacházející se v prefektuře Fukui. Společnost Kansai uvedla, že třetí blok elektrárny byl kvůli tomuto nařízení následující den odstaven, čtvrtý blok zůstává mimo provoz.

takahama-npp-2
JE Takahama (zdroj: fukushimaupdate.com)

Na konci ledna roku 2015 předložilo 29 obyvatel z prefektury Shiga, která leží necelých 30 kilometrů od elektrárny, k okresnímu soudu ve městě Otsu petici pro dočasný zákaz provozu třetího a čtvrtého bloku JE Takahama. Věc byla následně projednávána na čtyřech slyšeních. Předseda soudu Yoshihiko Yamamoto dne 9. března letošního roku rozhodl, že bezpečnost elektrárny nemůže být garantována, a to i napříč tomu, že japonský regulační úřad oznámil, že elektrárna splňuje veškeré zpřísněné bezpečnostní normy. Soud tak zároveň vydal příkaz k zastavení jejího provozu.

Ve svém prohlášení společnost Kansai uvedla, že od doby, kdy byla petice podána, se společnost snaží o její odvolání, neboť elektrárna splňuje veškeré bezpečnostní normy, což má společnost podložené četnými inspekcemi odborníků. Firma k tomuto uvedla: „Je nesmírně politováníhodné, že soud nebral vůbec v úvahu naše podklady dokazující bezpečnost elektrárny. To je věc, kterou dokážeme jen stěží akceptovat.“

Následně společnost prohlásila, že okamžitě po prozkoumání písemného rozhodnutí zahájí postup pro odvolání zákazu provozu elektrárny. „Uděláme vše, co bude v našich silách, abychom soudu dokázali bezpečnost třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Takahama s cílem co nejrychlejšího odvolání zákazu provozu.“

Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Takahama byly plánovaně odstaveny za účelem pravidelné kontroly a výměny paliva v únoru roku 2012, respektive v červenci roku 2011. Stejně jako všechny japonské reaktory však musely bloky zůstat mimo provoz, dokud se nepotvrdilo, že splňují nové zpřísněné bezpečnostní normy představené v červenci roku 2013, jako reakce na nehodu v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011.

V červenci roku 2013 společnost Kansai předložila k japonskému regulačnímu úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) žádosti o povolení, která jsou nezbytná k restartu obou bloků. Mezi předloženými dokumenty byly například žádosti o povolení změn v reaktorových instalacích; konstrukční plány k posílení elektrárny a revidované provozní bezpečnostní plány pro oba bloky.

Povolení ke změnám reaktorových instalací na obou blocích elektrárny vydal regulační úřad NRA společnosti Kansai v únoru minulého roku. Vydání povolení prakticky znamená, že úřad NRA považuje oba reaktory a elektrárnu jako celek za bezpečnou pro další provoz. Tento krok je zdaleka nejnáročnější částí procesu restartů jaderných bloků v Japonsku. Konstrukční plán na posílení třetího bloku elektrárny byl schválen v srpnu minulého roku, schválení konstrukčního plánu pro čtvrtý blok elektrárny následovalo v říjnu společně se schválením provozního bezpečnostního plánu.

Po finálních inspekcích úřadu NRA byl dne 29. ledna letošního roku třetí blok jaderné elektrárny Takahama restartován. Čtvrtý blok elektrárny byl znovuspuštěn 26. února, avšak po třech dnech byl automatickými systémy odstaven kvůli závadě týkající se energetického výstupu bloku. Od té doby technici společnosti Kansai zjišťují přesnou příčinu, která odstavení bloku způsobila.

Firma Kansai dne 9. března oznámila, že v souladu se soudním nařízením třetí blok jaderné elektrárny Kansai odstaví. Činnosti spojené s odstavením bloku začaly kolem 10. hodiny místního času, přičemž od sítě byl blok odpojen ve 22 hodin.

„Zatím není možné odhadnout dopady zákazu provozu, neboť není jasné, jak dlouho potrvá, než bude nařízení zrušeno a provoz třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Takahama obnoven,“ uvedla společnost.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..