V Jaderné elektrárně Dukovany energetici právě testují první část odolnějších chladicích věží. V dosavadních věžích měřících na výšku 125 metrů přirozeně proudí vzduch, naopak novostavby jsou sedmkrát nižší a k chlazení vody využívají mohutné ventilátory. Nové věže tak dokážou lépe odolávat zemětřesení, vichru i jiným extrémům počasí. V souhrnu se jedná o investici ve výši přes miliardu korun, sdělil novinářům dne 3. března mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

JDA61aead_veze
Nové chladicí věže v JE Dukovany (zdroj: idnes.cz)

Dále prohlásil: „Tato stavba výrazně posiluje bezpečnostní systém jaderné elektrárny.“ Toto opatření je jedno z nejnáročnějších, která pro JE Dukovany vyplynula ze zátěžových testů provedených po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči.

Doposud využívala JE Dukovany k chlazení zařízení osm mohutných železobetonových chladicích věží. Ty by však mohly být poškozeny větrem s rychlostí přes 150 kilometrů za hodinu. Proto byly v minulých dvou letech v jejich blízkosti postaveny dvě podstatně nižší budovy, přičemž každá z nich obsahuje šest velkých ventilátorů, které by měly fungovat při vichru do 250 kilometrů za hodinu. Rovněž by měly odolat zemětřesení kolem 5,5 stupně Richterovy škály, extrémnímu horku i dešťovým srážkám. Elektrárna má v plánu do budoucna využívat oba způsoby chlazení.

Během zkoušky je zatím v provozu první budova s šesti ventilátory, která chladí bezpečností systémy prvního a druhého výrobního bloku dukovanské elektrárny. Do ostrého provozu vstoupí tyto věže dne 1. dubna. Stejná druhá část věží s ventilátory už je rovněž dostavěna a bude určená pro zbývající dva jaderné bloky elektrárny. Pracovníci se nyní zaměřili na propojení technologií. Zkušební provoz u druhé části věží je naplánován na léto.

Ventilátory s lopatkami dlouhými čtyři metry jsou v železobetonové konstrukci umístěny odděleně.

Každý ventilátor je schopen zajistit chlazení celého bloku. Karel Ženíšek z projekčního útvaru elektrárny prohlásil: „Čili pro každý blok je tady dvěstěprocentní rezerva.“ Jedna budova s ventilátory zabírá plochu téměř 40×27 metrů. Stovky metrů přívodního potrubí s průměrem jeden metr jsou umístěny v hloubce šest až deset metrů pod zemí.

Podle Ženíška stejný systém chlazení využívají i jiné zahraniční jaderné elektrárny. Jaderná elektrárna Temelín má rozstřikovací bazény. Skupina ČEZ zvažovala tuto technologii i do JE Dukovany, ale bazény by musely být rozsáhlé, do areálu elektrárny už by se nevešly. „Takže jsme zvolili tohle kompaktnější řešení,“ dodal Ženíšek.

Instalovaný výkon JE Dukovany činí 2 040 MWe. Její roční výroba elektřiny během loňského roku v důsledku neplánovaných odstávek, které způsobily opakované kontroly svarů, klesla o 18 % na celkových 12,6 TWh. Nyní dodávají elektřinu do sítě tři ze čtyř místních bloků, čtvrtý prochází plánovanou odstávkou.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..