6. března 2016 podepsala bolivijská vláda s Ruskem mezinárodní dohodu o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie pro mírové účely a o spolupráci při výstavbě Centra jaderných výzkumů a technologií (Centro de Investigación y Desarrollo en Tecnología Nuclear).

rosatom
Podpis dohody mezi Bolívií a Rosatomem. (Zdroj: Uawire.org)

Za bolivijskou stranu se pod dohodu podepsal ministr energetiky Luis Alberto Sanchez a z ruské strany byla dohoda podepsána Sergejem Kirijenkem, generálním ředitelem korporace pro atomovou energii Rosatom. Slavnostní ceremonie proběhla za přítomnosti bolivijského prezidenta Evo Moralese.

Díky novému centru začne Bolívie zavádět do praxe jaderné technologie a jejich aplikace do lékařství, geologie, zemědělství a jiných oblastí lidské činnosti. Půjde především o výrobu radioizotopů pro diagnostiku a léčbu nádorových onemocnění, což zpřístupní bolivijskému obyvatelstvu jadernou medicínu. Ozařování bude dále používáno pro ošetřování potravinářských a zemědělských produktů a pro jejich ochranu před škůdci a bakteriemi s cílem prodloužení jejich skladování a zvýšení vývozu zemědělské produkce.

Centrum bude vybaveno nejmodernějšími výzkumnými přístroji a budou zde prováděny práce v rámci jaderných výzkumných programů bolivijské vlády, což bude podporovat růst kvality vzdělávání a vědy v této zemi.

Projekt vybudování Centra jaderných výzkumů a technologií je unikátní v kontextu podobných zařízení ve světě. Lokalita El Alto, zvolená bolivijskou vládou, se nachází v nadmořské výšce 4100 metrů a půjde tak o nejvýše položené jaderné zařízení na světě.

Podle slov Sergeje Kirijenka představuje výstavba centra unikátní příležitost pro Bolívii, aby mohla zavádět do praxe současné poznatky z jaderného výzkumu, rozvíjet jaderné technologie i jadernou medicínu. V současnosti je Rosatom jedinou společností, která zákazníkům nabízí komplexní přístup: kromě vybudování centra a výstavby výzkumného jaderného reaktoru zajistí Rosatom pro své bolivijské partnery také výchovu a školení odborníků, vybavení laboratoří a zorganizuje dodávky jaderného paliva. Nové centrum bude nejmodernějším zařízením v Latinské Americe a bude mít to nejkvalitnější vybavení. Účelem centra nebude jen výzkum, ale také léčba vážných chorob, což se pozitivně promítne do zdravotního stavu bolivijského obyvatelstva.

Nyní podepsaná mezivládní dohoda navazuje na dohody uzavřené mezi bolivijským prezidentem Evo Moralesem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem během Třetího summitu fóra Gas Exporting Countries Forum, který se konal 23. listopadu 2015 v Teheráně. Cílem dohod je výstavba Centra jaderných výzkumů a technologií, jehož součástí budou ozařovací gama komory, výzkumný reaktor bazénového typu chlazený i moderovaný vodou o tepelném výkonu 200 kW a také cyklotron, inženýrské středisko a komplex dalších laboratoří.

Dohody formují právní základ vzájemné spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti jaderné energetiky v širokém spektru oblastí: pomoc při vytváření a zlepšování jaderné infrastruktury, projektování a budování výzkumných reaktorů, průzkum bolivijských uranových ložisek a těžba uranu, poskytování služeb v oblasti jaderného palivového cyklu, nakládání s radioaktivními odpady, zajištění jaderné bezpečnosti a radiační ochrany, výroba radioizotopů a jejich používání v lékařství, průmyslu a zemědělství, vzdělávání, školení a rekvalifikace odborníků pro bolivijský jaderný průmysl a mnoho dalšího.

8. října 2015 bylo mezi Rosatomem a bolivijským ministerstvem energetiky podepsáno memorandum o porozumění při mírovém využívání jaderné energie pro mírové účely.

Velice aktivně působil na trhu s výzkumnými jadernými reaktory již Sovětský svaz, na jehož území vzniklo od druhé poloviny 50. let přes 130 výzkumných a školních jaderných reaktorů. V zahraničí postavili ruští odborníci přes 20 výzkumných reaktorů, včetně reaktoru VVR-S v Řeži (dnes LVR-15). Mnohé z výzkumných reaktorů ruské konstrukce dodnes efektivně plní své úkoly ve vědě a výzkumu, například v Maďarsku, Polsku, Česku, Německu, Bulharsku, Vietnamu, ale i dalších zemích. V současnosti je v Rusku provozováno 52 výzkumných reaktorů, ve Spojených státech kolem 40 reaktorů a ve Francii a v Německu po desíti reaktorech.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..