Třetí blok jaderné elektrárny Ikata nacházející se v japonské prefektuře Ehime se posunul o krok blíže k restartu poté, co státní regulační úřad povolil „stavební plán“ společnosti Shikoku Electric Power Company na posílení bezpečnosti bloku.

Ikata NPP - 400 (NRA)
JE Ikata (zdroj: World Nuclear News)

Společnost původně předložila svůj stavební plán pro blok s tlakovodním reaktorem o instalovaném výkonu 846 MWe k regulačnímu úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) dne 30. října 2015. Nicméně úřad NRA v průběhu kontroly žádosti identifikoval řadu nálezů, které bylo nutné napravit. Společnost Shikoku předložila k úřadu NRA pozměněný plán s přihlédnutím na dodatečné požadavky na začátku tohoto měsíce.

Firma Shikoku dne 23. března oznámila, že regulační úřad NRA schválil její stavební plán pro třetí blok JE Ikata. Plán na bezpečnostní úpravy je drou ze tří žádostí tří žádostí nutných během procesu znovuspuštění bloku.

V rámci japonského procesu restartování reaktorů jsou provozovatelé jaderných elektráren povinni požádat úřad NRA o: povolení k provedení změn na zařízení reaktoru; schválení stavebního plánu na posílení elektrárny; a konečné bezpečnostní inspekce – aby bylo zajištěno, že blok vyhovuje novým bezpečnostním požadavkům. Provozovatelé jsou navíc do elektráren povinni instalovat určité bezpečnost zvyšující vybavení do pěti let od obdržení schválení programu inženýrských prací na reaktoru od úřadu NRA.

Společnost Shikoku předložila k úřadu NRA svůj program inženýrských prací pro třetí blok JE Ikata  v červenci 2013. Tento program byl regulátorem schválen v červenci roku 2015. Toto schválení – které znamená, že úřad NRA považuje reaktor a elektrárnu jako celek za bezpečnou k provozu – reprezentuje nesporně největší část licenčního procesu.

V lednu letošního roku společnost Shikoku požádala japonský regulační úřad o schválení stavební licence pro záložní nouzové budovy ve třetím bloku JE Ikata, stejně jako o instalaci přídavných vzduchem chlazených nouzových plynových turbogenerátorů na tomto bloku.

Nyní, když byl konstrukční plán pro třetí blok jaderné elektrárny Ikata schválen, může společnost Shikoku zažádat u úřadu NRA o provedení konečných předprovozních bezpečnostních inspekcí na bloku, které by měly uvolnit cestu pro obnovení komerčního provozu.

Očekává se, že se blok stane pátým japonským reaktorem, který obnoví provoz pod novými bezpečnostními standardy zavedenými v návaznosti na nehodu, které se udála v březnu 2011 v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči.

První blok jaderné elektrárny Sendai, jež vlastní společnost Kyushu Electric Power Company a nachází se v prefektuře Kagošima, byl prvním restartovaným blokem v japonsku. Blok byl restartován v srpnu minulého roku. V říjnu téhož roku jej následoval druhý blok JE Sendai. Třetí blok jaderné elektrárny Takahama patřící společnosti Kansai Electric Power Company, jež se nachází v prefektuře Fukui, obnovil svůj provoz dne 29. ledna tohoto roku. Čtvrtý blok JE Takahama byl restartován dne 26. února, ale zůstává od 29. února odstaven v návaznosti na automatické zastavení provozu reaktoru v důsledku „vnitřní poruchy energetické části elektrárny“. Dne 9. března zdejší okresní soud vydal příkaz, který udržuje oba bloky JE Takahama mimo provoz.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..