Německá jednobloková jaderná elektrárna Grohnde dosáhla světového rekordu. Její tlakovodní reaktor o výkonu 1 360 MWe se stal prvním komerčně provozovaným reaktorem, který za svůj život vyrobil více než 350 TWh elektřiny, oznámila německá společnost E.ON Kernkraft. Jaderná elektrárna Grohnde, která se nachází v Dolním Sasku, zahájila svůj provoz v únoru roku 1985. Kromě vyrobené elektřiny zabránila elektrárna také vypuštění 350 milionů tun emisí oxidu uhličitého, uvedla společnost E.ON. „To představuje dvojnásobek ročních emisí, které do ovzduší vypustí celá silniční doprava v Německu.“

Člen představenstva společnosti E.ON Kernkraft Erwin Fisher řekl: „Dobré výsledky provozu elektrárny jsou dány především vysoce motivovanými zaměstnanci s velmi vysokou odborností, bezproblémovým provozem a stále pokračujícím zlepšováním bezpečnosti elektrárny. To vše se podílí na tom, abychom mohli i nadále zajišťovat bezpečné a spolehlivé dodávky elektrické energie do německé energetické přenosové soustavy.“ Grohnde je jednou ze tří jaderných elektráren, které společnost E.ON v Německu provozuje. Kromě nich figuruje firma jako minoritní vlastník v dalších třech německých jaderných elektrárnách. Jaderné provozy společnosti E.ON pokrývají zhruba 8 % německého energetického mixu.
Německo se zavázalo, že postupně odstaví všechny své jaderné elektrárny. Poslední německá jaderná elektrárna má být podle plánů trvale odstavena v roce 2022. Předpokládá se, že jaderná elektrárna Grohnde přijde o svoji provozní licenci nejpozději v prosinci roku 2021. Podle německé organizace German Atomic Forum devět zbývajících německých jaderných elektráren včetně JE Grohnde vyrobilo v loňském roce dohromady 91,7 TWh elektrické energie.
Zdroj: Nuclear Engineering International