Na čtvrtém bloku jaderné elektrárny Tchien-wan (pinyin: Tianwan), která se nachází v čínské provincii Ťiang-su (pinyin: Jiangsu), byla nainstalována tlaková nádoba reaktoru. Čtvrtý blok JE Tchien-wan obsahuje reaktor ruského designu VVER-1000, jenž má podle plánů do provozu vstoupit v příštím roce.

Tianwan 4 RPV installation - 460 (CNI23)
Usazování reaktorové nádoby (zdroj: World Nuclear News)

Tlaková nádoba reaktoru byla vyrobena v Rusku dceřinou společností skupiny OMZ – firmou Izhorskiye Zavody – v rámci kontraktu podepsaného v roce 2010 na výrobu reaktorových nádob pro třetí a čtvrtý blok této elektrárny. Reaktorová nádoba byla transportována z Petrohradu na dopravní lodi do přístavu Lien-jün-kang (pinyin: Lianyungang) v provincii Ťiang-su. Následně byla přeložena na speciální nákladní člun, na kterém absolvovala zbytek cesty na staveniště jaderné elektrárny Tchien-wan. Reaktorová nádoba – jež váží 323 tun, na výšku měří 11 metrů a v průměru dosahuje 4,5 metru – dorazila na staveniště bloku dne 24. února letošního roku.

Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) v prohlášení ze dne 18. března oznámila, že práce na vyzdvižení tlakové nádoby reaktoru začaly 10. března. Reaktorová nádoba byla nejprve v horizontální poloze skrze přístupový otvor přesunuta do kontejnmentu a následně dne 17. března otočena do vertikální polohy a umístěna na své místo do nosného prstence. Poslední část operace zabrala dle společnosti CNNC kolem tří hodin a čtyřiceti minut, což je o hodinu méně, než zabralo usazování reaktorové nádoby na třetím bloku elektrárny, kde byla tato operace provedena v květnu loňského roku.

Čtvrtý blok jaderné elektrárny Tchien-wan je druhým blokem VVER-1000 podle projektu AES-91, který se v elektrárně nachází. Design reaktoru má na svědomí společnost Gidropress, která je dceřinou firmou ruské státní jaderné korporace Rosatom. Další dva podobné bloky s reaktory VVER-1000 fungují v jaderné elektrárně Tchien-wan již od roku 2007. Hlavním dodavatelem jaderných ostrovů elektrárny je další dceřiná společnost Rosatomu – firma AtomStrojExport. Výstavba třetího bloku jaderné elektrárny Tchien-wan začala v prosinci roku 2012, čtvrtý blok se staví od září roku 2013. Bloky mají do provozu dle plánů vstoupit v letech 2016 a 2017.

Jaderná elektrárna Tchien-wan je vlastněna a provozována společností Jiangsu Nuclear Power Corporation, která je společným podnikem firem CNNC (50 %), China Power Investment Corporation (30 %) a Jiangsu Guoxin Group (20 %).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..