Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) je připravena poskytnout podporu Ghaně, pokud se země rozhodne k rozvinutí vlastního jaderného energetického programu, oznámil generální ředitel agentury MAAE Yukia Amano ghanskému prezidentovi.

Amano ghana 460
Amano na návštěvě v Ghaně (zdroj: World Nuclear News)

Amano se setkal s ghanským prezidentem Johnem Dramami Mahamou během své návštěvy v  hlavním městě Akkra, které navštívil v minulém týdnu. Rovněž pak Ghaně pogratuloval k zavedení jaderného regulačního rámce a právní infrastruktury. Amano uvedl: „Nezávislý jaderný regulační orgán je naprosto nezbytný pro bezpečné a spolehlivé využívání jaderných technologií.“

Ghanská jaderná komise Ghana Atomic Energy Commission (GAEC) byla založena již v roce 1963 s cílem zavést jadernou vědu a technologie do Ghany a prozkoumat možnosti mírového využití jaderné energie pro rozvoj země. Ghana od roku 1994 provozuje malý výzkumný jaderný reaktor, který je umístěn ve výzkumném centru komise GAEC – National Nuclear Research Institute. V roce 2007 ghanská vláda oznámila plány na zavedení jaderné energetiky.

V říjnu roku 2015 prošel ghanským parlamentem zákon, který umožňuje zřízení nezávislého jaderného regulačního úřadu Ghana Nuclear Regulatory Authority. V lednu letošního roku bylo do jeho čela jmenováno sedm odborníků. Založení nezávislého národního regulačního úřadu je nezbytným předpokladem pro zřízení ghanského jaderného energetického programu.

Na počátku roku 2017 je v Ghaně naplánovaná mise agentury MAAE, která má zhodnotit zdejší jadernou infrastrukturu nezbytnou pro zavedení jaderného energetického programu, který má ghanská vláda v plánu na rok 2018.

Ghana je jednou ze sedmi západoafrických zemí, které tvoří skupinu West African Integrated Nuclear Power Group. Do této skupiny se pak dále řadí Benin, Burkina Faso, Mali, Nigérie, Niger a Senegal. V minulém roce těchto sedm zemí podepsalo memorandum o porozumění tykající se tříletého společného akčního plánu na spolupráci při vývoji integrovaného jaderného energetického programu ve zdejším regionu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..