Evropská komise oznámila, že schválila partnerství mezi společnostmi EDF a China General Nuclear (CGN) za účelem vývoje, výstavby a provozu tří nových jaderných elektráren ve Spojeném království. Partnerství je v souladu s předpisy Evropské Unie o spojování podniků, uvedla Evropská komise.

ed001_oblique_aerial_view_1.70_mfinal_rgb
Vizualizace jaderné elektrárny Hinkley Point C (zdroj: www.edfenergy.com)

V rámci strategické investiční dohody podepsané v říjnu loňského roku společnost CGN souhlasila, že bude držet 33,5% podíl v projektu JE Hinkley Point C v hrabství Somerset. Společně s tím se společnost zavázala ke společnému vývoji projektů nových jaderných bloků v JE Sizewell v hrabství Suffolk a v JE Bradwell v hrabství Essex. Jaderné elektrárny Hinkley Point C a Sizewell C budou založeny na francouzské technologii reaktorů EPR, zatímco nová JE Bradwell bude obsahovat reaktor designu Hualong One od společnosti CGN. Partnerství má být realizováno prostřednictvím tří společných podniků, které budou zodpovědné za vývoj, konstrukci a provoz zařízení.

Evropská komise nyní oznámila, že plánované partnerství splňuje předpisy EU o spojování podniků.

Konkurence na britském velkoobchodním trhu s elektřinou „nebude bránit partnerství vzhledem k přiměřenému podílu společnosti EDF na místním trhu, velmi omezenému zdejšímu podílu společnosti CGN a přítomnosti jiných konkurentů,“ uvedla Evropská komise.

Rovněž je zvažováno „vertikální spojení“ mezi činnostmi společnosti CGN v oblasti dodávek reaktorů a aktivit budoucího společného podniku v odvětví výroby a velkoobchodních dodávek elektřiny. Společnost EDF také vlastní další místa považovaná za vhodná pro výstavbu nových jaderných elektráren. Evropská komise uvedla, že nevznesla žádné obavy ohledně těchto bodů „vzhledem k přítomnosti dalších aktérů na těchto trzích“.

„Pokud jde o ostatní trhy spojené s jadernou energetikou, kde je aktivní společnost CGN a další Čínou vlastněné společnosti (například systémy kontroly a řízení, jaderné stavební služby atd.), a které jsou proti proudu k činnostem společných podniků, komise zjistila, že smluvní strany by neměly mít možnost vypuzení konkurentů z těchto trhů,“ uvedla Evropská komise. Dále dodala: „Tato transakce se týká pouze britského trhu a společnost CGN i další Čínou vlastněné společnosti jsou sotva aktivní na těchto trzích v evropském hospodářském prostoru a mají jen mírné podíly na trhu po celém světě.“

Společnost EDF Energy uvedla, že uvítala rozhodnutí Evropské komise. Toto schválení je „pozitivním krokem pro projekt JE Hinkley Point C“ a „ukazuje, že robustní dohody, na nichž je založen tento projekt i nadále procházejí nezávislou kontrolu,“ uvedla společnost.

Ve společném prohlášení ze dne 3. března od britské a francouzské vlády, obě „uvítaly významný pokrok dosažený v posledních měsících s cílem potvrzení projektu na výstavbu dvou reaktorů typu EPR v areálu JE Hinkley Point“. V prohlášení byly poznamenány „významné milníky“ týkající se podpisu rámcové dohody mezi společnostmi EDF a CGN i schválení státní podpory ze strany Evropské komise, jehož metodika se opírá o smlouvu týkající se převodu odpadu mezi společností EDF Energy a vládou Spojeného království.

„EDF se v současné době věnuje přípravě všech nezbytných prvků pro vyhlašování konečného investičního rozhodnutí o JE Hinkley Point C v blízké budoucnosti, a to s plnou podporou francouzské vlády,“ uvádí se v prohlášení.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..