První ze dvou reaktorových nádob pro demonstrační vysokoteplotní plynem chlazený reaktor HTR-PM jenž se staví v jaderné elektrárně Š‘-tao-wan (pinyin: Shidaowan) v čínské provincii Šan-tung (pinyin: Shandong), byla dodána na staveniště.

HTR vessel delivered - 460 (CHNG)
Reaktorová nádoba pro reaktor HTR-PM (zdroj: World Nuclear News)

Komponenta – měřící na výšku asi 25 metrů a vážící kolem 700 tun – byla vyrobena společností Shanghai Electric Nuclear Power Equipment. Tlaková nádoba reaktoru byla úspěšně dokončena a otestována dne 29. února, následně dne 2. března byla odeslána z výrobního závodu. Tlaková nádoba dorazila do areálu JE Š‘-tao-wan 10. března, oznámil následující den vlastník elektrárny – společnost China Huaneng Group.

Společnost uvedla, že ke kontrole celého výrobního procesu poslala do závodu vedoucího projektu a další odborníky. Dle společnosti China Huaneng Group se jedná o největší a nejtěžší reaktorovou nádobu na světě.

Práce na demonstračním bloku HTR-PM – který disponuje dvěma malými reaktory a turbínou – v jaderné elektrárně Š‘-tao-wan vlastněné skupinou China Huaneng započaly v prosinci roku 2012. China Huaneng je vedoucí organizací v konsorciu k výstavbě demonstračního bloku společně s firmou China Nuclear Engineering Corporation (CNEC) a institutem Tsinghua University’s Institute of Nuclear and New Energy Technology, který je jednou z vedoucích organizací v oblasti výzkumu a vývoje. Společnost Chinergy, společný podnik institutu Tsinghua a firmy CNEC, je hlavním dodavatelem jaderného ostrova.

Demonstrační blok se dvěma reaktory HTR-PM bude pohánět jediný turbogenerátor o výkonu 210 MWe. Očekává se, že do komerčního provozu by elektrárna mohla vstoupit někdy ke konci roku 2017. V jaderné elektrárně Š‘-tao-wan, která se nachází nedaleko města Wej-chaj (pinyin: Weihai), mělo být podle dřívějšího návrhu postaveno dalších 18 takových to bloků s celkovou kapacitou 3 800 MWe, ale od tohoto návrhu bylo nakonec upuštěno.

Návrh na výstavbu dvou bloků typu HTR o výkonu 600 MWe nedaleko města Žuej-ťin (pinyin: Ruijin) v čínské provincii Ťiang-si (pinyin: Jiangxi) na počátku loňského roku prošel předběžnou studií proveditelnosti. Design navrhovaných reaktoru HTR pro lokalitu Žuej-ťin vychází z menších demonstračních reaktorů HTR-PM stavěných v lokalitě Š‘-tao-wan. Výstavba reaktorů HTR v lokalitě Žuej-ťin má podle plánů začít v roce 2017, přičemž k síti by reaktory mohly být připojeny už v roce 2021.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..