Tlaková nádoba reaktoru pro čtvrtý blok jaderné elektrárny Tchien-wan (pinyin: Tianwan) nacházející se v čínské provincii Ťiang-su (pinyin: Jiangsu) byla dodána na staveniště.

Tianwan 4 RPV delivered - 460 (CNNC)
Reaktorová nádoba na staveništi elektrárny (zdroj: World Nuclear News)

Komponenta – vážící 323 tun a měřící přes 11 metrů na délku a 4,5 metru v průměru – dorazila do areálu elektrárny dne 24. února, pět dní před plánovaným termínem, oznámila 1. března společnost China National Nuclear Corporation.

Tlaková nádoba byla vyrobena v Rusku podnikem Izhorskiye Zavody, který je dceřinou společností firmy OMZ, na základě kontraktu pro výrobu reaktorových nádob do třetího a čtvrtého bloku JE Tchien-wan podepsaného v roce 2010. Nádoba byla transportována z Petrohradu na zaoceánské transportní lodi, která ji dopravila do přístavu Lien-jün-kang (pinyin: Lianyungang) v provincii Ťiang-su. Poté byla vyložena a přemístěna na dopravní člun, na kterém absolvovala zbytek cesty na staveniště JE Tchien-wan.

Čtvrtý blok JE Tchien-wan je druhý ze dvou bloků podle projektu AES-91 VVER-1000 navržených společností Gidropress, která je dceřinou společností ruské státní jaderné korporace Rosatom. Dva podobné bloky jsou v komerčním provozu v jaderné elektrárně Tchien-wan od roku 2007. Podnik AtomStrojExport, další dceřiná společnost korporace Rosatom, je hlavním dodavatelem, který dodává komponenty pro jaderný ostrov. Stavební práce na třetím bloku začaly v prosinci 2012, na čtvrtém bloku byly zahájeny následně v září 2013. Bloky mají podle očekávání začít svůj provoz v roce 2016, respektive 2017.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..