První čínský reaktor AP1000 v prvním bloku jaderné elektrárny San-men (pinyin: Sanmen) nacházející se v provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) má podle posledních plánů vstoupit do provozu v polovině roku 2017, což je o tři roky později, než se původně předpokládalo, uvedl pro agenturu Reuters generální ředitel společnosti China National Nuclear Corporation Sun Čchin (pinyin: Sun Qin). „Jestliže vše půjde hladce, mohl by první blok JE San-men do provozu vstoupit v červnu roku 2017,“ řekl Sun Čchin na okraj výročního zasedání parlamentu. „Výstavba bloku se zpozdila o tři roky. Původně jsme plánovali blok do provozu uvést již v prosinci roku 2013, avšak potýkali jsme se s problémy, které se týkaly i klíčových zařízení,“ poznamenal.

Sanmen_02-21-2014-460-Westinghouse
JE San-men (zdroj: World Nuclear News)

V září minulého roku prezident společnosti State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC) Čung-tchang Wang (pinyin: Zhongtang Wang) oznámil, že hlavní stavební práce na prvním bloku jaderné elektrárny San-men byly dokončeny, přičemž většina technického vybavení je již na svém místě. V současné době tak blok podstupuje řadu funkčních testů.

Výstavba reaktorů třetí generace od společnosti Westinghouse v jaderné elektrárně San-men čelila několika zpožděním, které byly způsobeny konstrukčními nedostatky a problémy s klíčovými komponenty. Ředitel společnosti China National Nuclear Corporation Sun Čchin podotknul, že nová hlavní cirkulační čerpadla dorazila na staveniště elektrárny teprve na konci minulého roku.

První blok jaderné elektrárny San-men je jedním ze čtyř jaderných bloků s reaktory AP1000, které se v Číně staví. Práce na bloku oficiálně začaly s prvním odléváním betonu základové desky v březnu roku 2009. Druhý blok elektrárny se začal stavět v prosinci téhož roku. Druhá dvojice bloků AP1000 se v Číně staví v lokalitě Chaj-jang (pinyin: Haiyang) nacházející se v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). Výstavba bloků v této lokalitě probíhá od září roku 2009, respektive od června roku 2010.

Podobným problémů jako reaktory AP1000 od společnosti Westinghouse čelí také společnost Areva se svými reaktory European Pressurised Reactor (EPR), jež se rovněž řadí do třetí generace. Zpoždění postihla projekty ve Francii, Finsku i Číně. Ředitel Sun doufá, že čínský reaktorový design Hualong One se těmto potížím vyhne. První reaktor tohoto typu Čína staví v lokalitě Fu-čching (pinyin: Fuqing) nacházející se v jihočínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian). Podle slov ředitel Suna by měl být tento blok dokončen v červnu roku 2020. Čína se snaží prosazovat reaktorový design Hualong One také v zahraničí, první blok tohoto typu již začala stavět v Pákistánu, další by se měl začít stavět v Argentině, jakmile bude ratifikovaná dohoda o tomto projektu.

Zdroj: Nuclear Engineering International

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..