Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uspořádala první ze série workshopů za účelem pomoci regulátorům při přípravě na globální nasazení malých modulárních reaktorů (small modular reactors – SMRs)

IAEA Lockyer 460
Účástníci workshopu MAAE (zdroj: World Nuclear News)

Účastníci z arabské agentury Arab Atomic Energy Agency (AAEA) a arabského regulačního úřadu Arab Network of Nuclear Regulators (ANNuR) se zúčastnili semináře o požadavcích na bezpečnost a licencování reaktorů SMR, který byl spolufinancován americkou komisí Nuclear Regulatory Commission. Na workshopu se sešli regulační orgány, provozovatelé společností i dalších nevládních organizací, kteří pracují nebo očekávají, že budou usilovat o vytvoření národní bezpečnostní a technické infrastruktury pro malé modulární reaktory.

Účastníci workshopu obdrželi podrobnější informace o úloze regulačních orgánů a licenčních požadavcích, včetně schvalování návrhů reaktorů SMR, jejich umístění a provozu. Agentura MAAE tím usnadnila jednání mezi regulačními orgány ohledně používání bezpečnostních standardů MAAE a ohledně změn, které mohou být potřebné v národních předpisech.

Generální ředitel arabské agentury AAEA Abdelmajid Mahjoub, který předsedal workshopu, uvedl: „Malé modulární reaktory jsou velmi lákavé pro arabský svět, protože více než polovina zemí v našem regionu nemá prostředky k vybudování velkých, tradičních jaderných elektráren. Reaktory SMR jsou vhodnější, zvládnutelnější a vyžadují nižší investice – jedná se tak o velmi reálnou možnost pro arabské země, kterou je třeba zvážit.“

Stejné celosvětové bezpečnostní a ochranné standardy, které jsou aplikované pro stávající jaderné reaktory, stejně jako pro ty ve výstavbě, jsou většinou použitelné i pro reaktory SMR, avšak Greg Rzentkowski, ředitel divize bezpečnosti jaderných zařízení v agentuře MAAE, uvedl, že regulační jistota bude mít zásadní význam pro jejich úspěšné nasazení. „Musíme vytvořit soubor jasných a pragmatických požadavků na bezpečnost a proces licencování,“ sdělil.

Agentura MAAE bude koordinovat další práce v této oblasti v nadcházejících letech, což bude pravděpodobně zahrnovat rozvoj společného bezpečnostního cíle a orientačního dokumentu, kterým se stanoví příslušné požadavky v souladu s typem a velikostí zařízení, řekl ředitel Rzentkowski.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii rovněž vyvíjí technologický plán pro zavedení reaktorů SMR – modulárních bloků vyrobených mimo lokalitu provozu s výkonem nižším než 300 MW – přičemž pracuje na studii o ukazatelích rozvoje reaktorů SMR v rozvojových zemích pro pomoc členským státům při vývoji, posuzování či nasazení těchto reaktorů.

Příští workshop agentury MAAE o bezpečnostních a licenčních požadavcích reaktorů SMR je určen pro členy fóra Forum of Nuclear Regulatory Bodies v Africe a bude se konat v červnu letošního roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Orientace na solární energii a větrné elektrárny bude rozhodně výhodnější a bezpečnější. SMRs jsou zatím po technickém stavu odobou běžně používaných reaktorů, proto náročnost na bezpečný provoz je značná. Po legislativní stránce vyvstane nesčetné upřesňění všech možných variant problematiky, rovněž tak i v kontrolní oblasti. Při širším využití SMRs by se stala dohledová činnost značně nákladnou.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..