Sobota, 24 října
Shadow

Agentura MAAE uspořádala první workshop na téma malých modulárních reaktorů

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uspořádala první ze série workshopů za účelem pomoci regulátorům při přípravě na globální nasazení malých modulárních reaktorů (small modular reactors – SMRs)

IAEA Lockyer 460
Účástníci workshopu MAAE (zdroj: World Nuclear News)

Účastníci z arabské agentury Arab Atomic Energy Agency (AAEA) a arabského regulačního úřadu Arab Network of Nuclear Regulators (ANNuR) se zúčastnili semináře o požadavcích na bezpečnost a licencování reaktorů SMR, který byl spolufinancován americkou komisí Nuclear Regulatory Commission. Na workshopu se sešli regulační orgány, provozovatelé společností i dalších nevládních organizací, kteří pracují nebo očekávají, že budou usilovat o vytvoření národní bezpečnostní a technické infrastruktury pro malé modulární reaktory.

Účastníci workshopu obdrželi podrobnější informace o úloze regulačních orgánů a licenčních požadavcích, včetně schvalování návrhů reaktorů SMR, jejich umístění a provozu. Agentura MAAE tím usnadnila jednání mezi regulačními orgány ohledně používání bezpečnostních standardů MAAE a ohledně změn, které mohou být potřebné v národních předpisech.

Generální ředitel arabské agentury AAEA Abdelmajid Mahjoub, který předsedal workshopu, uvedl: „Malé modulární reaktory jsou velmi lákavé pro arabský svět, protože více než polovina zemí v našem regionu nemá prostředky k vybudování velkých, tradičních jaderných elektráren. Reaktory SMR jsou vhodnější, zvládnutelnější a vyžadují nižší investice – jedná se tak o velmi reálnou možnost pro arabské země, kterou je třeba zvážit.“

Stejné celosvětové bezpečnostní a ochranné standardy, které jsou aplikované pro stávající jaderné reaktory, stejně jako pro ty ve výstavbě, jsou většinou použitelné i pro reaktory SMR, avšak Greg Rzentkowski, ředitel divize bezpečnosti jaderných zařízení v agentuře MAAE, uvedl, že regulační jistota bude mít zásadní význam pro jejich úspěšné nasazení. „Musíme vytvořit soubor jasných a pragmatických požadavků na bezpečnost a proces licencování,“ sdělil.

Agentura MAAE bude koordinovat další práce v této oblasti v nadcházejících letech, což bude pravděpodobně zahrnovat rozvoj společného bezpečnostního cíle a orientačního dokumentu, kterým se stanoví příslušné požadavky v souladu s typem a velikostí zařízení, řekl ředitel Rzentkowski.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii rovněž vyvíjí technologický plán pro zavedení reaktorů SMR – modulárních bloků vyrobených mimo lokalitu provozu s výkonem nižším než 300 MW – přičemž pracuje na studii o ukazatelích rozvoje reaktorů SMR v rozvojových zemích pro pomoc členským státům při vývoji, posuzování či nasazení těchto reaktorů.

Příští workshop agentury MAAE o bezpečnostních a licenčních požadavcích reaktorů SMR je určen pro členy fóra Forum of Nuclear Regulatory Bodies v Africe a bude se konat v červnu letošního roku.

Zdroj: World Nuclear News

1 Comment

  • Orientace na solární energii a větrné elektrárny bude rozhodně výhodnější a bezpečnější. SMRs jsou zatím po technickém stavu odobou běžně používaných reaktorů, proto náročnost na bezpečný provoz je značná. Po legislativní stránce vyvstane nesčetné upřesňění všech možných variant problematiky, rovněž tak i v kontrolní oblasti. Při širším využití SMRs by se stala dohledová činnost značně nákladnou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..