Japonský regulační úřad dal zelenou k zahájení demontáže periferních zařízení prvního a druhého bloku japonské jaderné elektrárny Hamaoka společnosti Chubu Electric Power Company, která se nachází v prefektuře Shizuoka. Oba bloky byly z provozu vyřazeny v lednu roku 2009.

Hamaoka plant - 460 (Chubu)
JE Hamaoka (zdroj: World Nuclear News)

Plán likvidace prvních dvou bloků jaderné elektrárny Hamaoka předložila společnost Chubu k regulačnímu úřadu v červnu roku 2009, přičemž v září téhož roku jej revidovala. Plán rozděluje likvidaci obou bloků do čtyř fází. Během první fáze proběhly na blocích přípravné práce, druhá fáze pak pokrývá demontáž a odstranění zařízení obklopující reaktory. Během třetí fáze mají být demontovány samotné reaktory. Ve čtvrté a poslední fázi pak mají být zbourány budovy obou bloků.

Plán na likvidaci elektrárny byl v listopadu roku 2009 schválen místním Ministerstvem ekonomiky, obchodu a průmyslu. V té době začala společnost Chubu s první fází likvidace elektrárny. Přípravné práce firma dokončila v březnu minulého roku a následně předložila k regulačnímu úřadu NRA žádost na pokročení k druhé fázi.

Dne 3. února letošního roku společnost Chubu oznámila, že regulační úřad NRA schválil začátek druhé fáze likvidace elektrárny. Během této fáze společnost rozmontuje a odstraní vybavení a zařízení obklopující reaktory včetně parního potrubí, turbín a hlavních kondenzátorů. Mezi tím bude průběžně provádět průzkumy znečištění a dekontaminaci tlakových nádob reaktorů. Druhá fáze má být podle plánů dokončena v roce 2022.

Společnost Chubu uvedla, že se bude snažit o maximální recyklaci komponent demontovaných během druhé fáze likvidace elektrárny. Všechny radioaktivní odpady budou bezpečně uloženy uvnitř budov prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Hamaoka, dokud nebude rozhodnuto o jejich konečném uložení.

Celkové dokončení všech likvidačních prací na prvních dvou blocích jaderné elektrárny Hamaoka očekává společnost Chubu v roce 2036.

V prvních dvou blocích elektrárny se nacházejí varné reaktory, které byly do provozu uvedeny v letech 1973 a 1978. První blok dosahoval výkonu 540 MWe, druhý blok vyráběl 840 MWe elektřiny. Společnost Chubu se v lednu roku 2009 rozhodla oba bloky vyřadit z provozu kvůli velkým finančním nákladům, které by byly spojeny s úpravami bloků nutnými ke splnění nových seizmických standardů zavedených v červenci roku 2007 po zemětřesení v Niigata Chuetsu.

Po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči se společnost Chubu v květnu roku 2011 dohodla s tehdejším premiérem Naotem Kanem na odstavení bloků číslo 4 a 5 a na neobnovení provozu 3. bloku JE Hamaoka, který v té době procházel pravidelnou odstávkou. Bloky mají být odstaveny do doby, než bude postavena řádná mořská ochrana. Rozšířená bezpečnostní opatření mají být na čtvrtém bloku elektrárny podle očekávání dokončeny v září letošního bloku, opatření na třetím bloku elektrárny mají být splněny o rok později. V současné době společnost Chubu zkoumá nutná opatření, která budou muset být zavedena na pátém bloku elektrárny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..