Sněmovní hospodářský výbor dne 4. února doporučil, aby Sněmovna schválila nový atomový zákon. Zároveň navrhl vložení některých legislativně technických úprav, jež podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové nemění žádný ze zásadních bodů zákona. Výbor rovněž odmítl výraznější zásahy, a to např. návrh o tom, aby určité množství radioaktivních materiálů nespadalo pod dohled úřadů.

JW39cdc0_drabova
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová (zdroj: idnes.cz)

Pozměňovací návrhy Václava Zemka (ČSSD), které vycházely z požadavků vědecké obce – aby bylo možné zacházet s určitým množstvím přírodního nebo ochuzeného uranu bez úředního povolení nebo registrace, byly výborem odmítnuty. Podle předsedkyně Drábové by to znamenalo vyjmout uvedené radionuklidy z režimu, který umožňuje důslednou kontrolu nešíření jaderných materiálů, jež by mohly být použity i jinak než pro mírové účely. S tímto návrhem vyslovila předsedkyně zásadní nesouhlas a zároveň varovala, že by se jednalo o porušení mezinárodních závazků.

Poslanci nebyl podpořen ani další pozměňovací návrh, který zmírňoval požadavky týkající se opatření proti radonu a také rušil přestupek spočívající v neplnění těchto opatření. Pro vlastníky nemovitostí, ve kterých radon překročí stanovený limit a oni s tím nebudou nic dělat, by podle návrhu mohla pokuta činit až čtvrt milionu korun. Některým poslancům se zdál trest příliš vysoký. Drábová k tomu dodala: „Nad tím se ještě zamyslíme.“

Cílem nového atomového zákona je mimo jiné zpřesnění technických požadavků a procesních pravidel pro provoz stávajících a spouštění nových výrobních bloků jaderných elektráren. Nový zákon nahradí ten dosavadní, jež je zastaralý a byl vydán v roce 1997.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..