Instalace zařízení nutného k vytvoření „stěny“ zmrzlé půdy v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, která by měla zabránit pronikání podzemní vody do reaktorových budov, byla dokončena. Ještě před tím, než bude zařízení uvedeno do chodu, však musí získat povolení od místního regulačního úřadu.

Fukushima Daiichi ice wall - 460 (Tepco)
Podzemní ledová stěna v JE Fukušima Dajiči (zdroj: World Nuclear News)

Technologie podzemní ledové stěny je již v současné době široce využívána v různých stavebních projektech, jako je například výstavba tunelů v blízkosti vodních toků. Testy této technologie byly v malém měřítku v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči již dokončeny. Po zprovoznění technologie v plném rozsahu bude v elektrárně vytvořena největší podzemní ledová stěna na světě.

Instalace nutného vybavení pro tuto technologii započala v červnu roku 2014, přičemž první testy v malém rozsahu byly provedeny v dubnu loňského roku. Vybavení pro vytvoření ledové stěny bylo na severní, jižní a západní straně elektrárny instalováno v září minulého roku, zatímco zbývající chladící potrubí na východní straně, která čelí moři, bylo do země umístěno v listopadu.

Dne 9. února společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) oznámila, že všechno nezbytné vybavení potřebné k vytvoření ledové stěny je již na místě. Nicméně společnost podotkla, že před spuštěním technologie musí ještě získat potřebná povolení od japonského regulačního úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA). Povolení regulačního úřadu, uvedla společnost, bude částečně záležet i na tom, jak firma Tepco prokáže, že tato ledová stěna nezmění rozdíly hladin podzemní vody tak, aby nedošlo k odlivu kontaminované vody z podzemních prostor blokových budov.

Hlavním dodavatelem technologie podzemní ledové stěny je společnost Kajima Corporation, která v areálu elektrárny vyvrtala díry o hloubce 30-35 m a následně do nich vložila potrubí, kterým bude proudit chladicí kapalina. Chladicí kapalina vytvoří neprostupnou bariéru zmrzlé půdy okolo reaktorových budov elektrárny. Celkově bylo kolem bloků jedna až čtyři umístěno 1550 chladicích trubek, které vytvoří ledovou stěnu o celkové délce 1500 m. Ledová stěna je navržena tak, aby zůstala efektivní i v případě dvouměsíčního výpadku energie. Japonská vláda schválila, že instalaci zařízení na vytvoření ledové stěny v hodnotě 278 milion dolarů zaplatí.

Snížení množství kontaminované vody, kterou je pak potřeba čistit, je nyní pro společnost Tepco prioritou. Podzemní voda přirozeně prosakuje z pevniny do moře, přičemž tak prochází i areálem jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, kde skrz kabelové a potrubní průchody prosakuje do podzemních částí reaktorových budov elektrárny. Zde se každý den podle odhadů promísilo více než 400 tun podzemních vod s vysoce kontaminovanou vodou, která byla používána k ochlazení poškozených fukušimských reaktorů.

Společnost Tepco uvedla, že podzemní ledová stěna je jen jednou částí strategie na řízení proudů podzemních a dešťových vod v elektrárně. Tato strategie dosud snížila denní množství kontaminované podzemní vody na 150 tun denně. „Úspěšná instalace podzemní ledové stěny by měla toto množství významně snížit tím, že zabrání podzemní vodě vstup do reaktorových budov,“ uvedla společnost ve svém prohlášení.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..