Od dnešního rána je v dukovanské jaderné elektrárně v provozu pouze jeden ze čtyř výrobních bloků. ČTK tuto informaci sdělil mluvčí JE Dukovany Jiří Bezděk. Už v pátek večer byla energetiky zahájena odstávka čtvrtého bloku. Mimo to se protáhlo zprovozňování prvního a druhého bloku. Oba jsou odstaveny kvůli kontrolám ze strany Státního útvaru pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Na čtvrtém bloku proběhne kontrola a výměna paliva, odstávka by měla trvat přibližně dva měsíce. První dva bloky budou zřejmě zprovozněny v příštím týdnu. Kvůli odstávkám na kontrolu svarů přišel ČEZ o miliardy korun.

04-dukovany
JE Dukovany (zdroj: www.cez.cz)

Čtvrtý výrobní blok bude odstaven po 63 dní. Vedle výměny části jaderného paliva za čerstvé zde proběhne i kontrola svarů, které sehrály hlavní roli při předchozích neplánovaných odstávkách. Mluvčí Bezděk uvedl: „Plánovaná odstávka čtvrtého bloku začala včera (v pátek) v poledne snižováním výkonu. Během odpoledne jsme odpojovali turbíny a snižovali výkon reaktoru. Aktuálně dochází k vytvoření odstavné koncentrace a vychlazování bloku.“

V JE Dukovany již nastala situace, kdy byly současně odstaveny tři ze čtyř bloků, a to v období od 19. září do 28. prosince. Problémy začaly, když SÚJB nalezl během prověrky dokumentace nekvalitní rentgenové snímky svarů. Druhý blok byl proto energetiky neplánovaně odtaven v noci na 18. září. O den později ho následoval i třetí výrobní blok. Zároveň se protáhla plánovaná odstávka prvního dukovanského bloku.

Ladislav Štěpánek, ředitel výrobní divize skupiny ČEZ, v minulém měsíci prohlásil, že ztráty z neplánových odstávek odhaduje společnost na jednotky miliard korun. Kvůli potížím se snímky svarů byla podle něj podána dvě trestí oznámení – jedno skupinou ČEZ, druhé SÚJB.

Jaderná elektrárna Dukovany je v provozu již 30 let, její instalovaný výkon činí 2 040 MWe a za plného provozu kryje přibližně 20 % české spotřeby elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..