První a druhý blok jaderné elektrárny Takahama společnosti Kansai Electric Power Company nacházející se v prefektuře Fukui splňují nové bezpečnostní předpisy, rozhodl japonský regulační úřad. Oba bloky jsou již v provozu nad rámec jejich původní čtyřicetileté životnosti.

takahama-npp-2
JE Takahama (zdroj: fukushimaupdate.com)

Regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) dne 24. února oznámil, že oba tyto bloky splňují bezpečnostní normy zavedené v červenci 2013, které byly vytvořeny v návaznosti na nehodu v JE Fukušima Dajiči z března roku 2011. Společnost Kansai požádala v březnu roku 2015 regulační úřad NRA o provedení inspekce bloků, aby byla zkontrolována kompatibilita s revidovanými normami.

Podle japonské organizace Japan Atomic Industrial Forum bude formální schválení bezpečnostních standardů bloků 1 a 2 elektrárny Takahama úřadem NRA oznámeno po slyšení komise Japan Atomic Energy Commission a Ministerstva ekonomiky, obchodu a průmyslu. Kromě toho bude také provedena veřejná výzva pro technologické poznámky.

První a druhý blok JE Takahama jsou zatím nejstaršími reaktory, které splňují nové japonské bezpečnostní normy.

Podle předchozích japonských předpisů získali provozovatelé jaderných elektráren licenci, jejíž platnost byla 40 let, s výhradou přezkoumání každých deset let, během kterých úřad NRA vždy zkontroloval provozovatelův plán údržby bloku.

Úřad NRA schválil desetileté prodloužení provozu na prvním bloku JE Takahama v listopadu 2014. Tlakovodní reaktor o instalovaném výkonu 780 MWe započal provoz v listopadu roku 1974. Druhému bloku JE Takahama – také s 780MWe tlakovodním reaktorem – bylo uděleno prodloužení provozu na 10 let, a to v dubnu 2015. Tento blok byl spuštěn rok po bloku prvním.

Podle revidovaných předpisů mají reaktory nominální životnost 40 let. Nicméně prodloužení provozu může být uděleno pouze jednou a je omezeno na maximálně 20 let, což je podmíněno náročnými bezpečnostními požadavky.

K prodloužení provozu na prvním a druhém bloku JE Takahama musí společnost Kansai obdržet od úřadu NRA schválení do července – povinného konečného termínu – na tři nevyřešené problémy: bezpečnostní opatření, podrobné bezpečnostní plány a rozšíření provozu. Společnost požádala úřad NRA v dubnu roku 2015 o prodloužení provozu každého reaktoru o dalších dvacet let.

Čtvrtý blok JE Takahama je připraven k restartu

Společnost Kansai dne 25. února uvedla, že následující den plánuje znovu uvést do provozu čtvrtý blok jaderné elektrárny Takahama, přičemž první kritičnosti blok dosáhnul dne 27. února. Tím se stal čtvrtým japonským reaktorem, který byl restartován.

Tlakovodní reaktor o instalovaném výkonu 870 MWe započne “výkonový kontrolní provoz” dne 29. února, uvedla společnost Kansai. Toto je konečná fáze periodické odstávkové inspekce, která následovala různé typy testů. Obnovení plného provozu čtvrtého bloku JE Takahama je naplánované na konec března, sdělila společnost.

Třetí a čtvrtý blok JE Takahama byly odstaveny od pravidelné plánované odstávky v únoru 2012, respektive v červenci 2011. Třetí blok JE Takahama byl restartován 29. ledna.

První blok elektrárny Sendai vlastněné společností Kyushu Electric Power Company nacházející se v prefektuře Kagošima byl prvním japonským reaktorem, který obnovil provoz od září roku 2013, když byl znovuspuštěn v srpnu minulého roku. Restartování druhého bloku této elektrárny následovalo v loňském říjnu.

Dalších 20 reaktorů prochází procesem znovuspuštění, ve kterém jsou upřednostněny nejvíce potřebné reaktory, a to v místech a prefekturách, které jsou vstřícnější k restartu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..