Ukrajinský kabinet ministrů schválil revidovaný projekt na modernizaci systému, který zásobuje vodou Jihoukrajinskou jadernou elektrárnu, což zvýší její roční produkci elektřiny až o 2,5 TWh. Společnost Energoatom dne 1. února uvedla, že projekt si klade za cíl „odstranit omezení“ elektrárny způsobené nedostatečnou kapacitou chlazení z nádrže Tashlykskaya.

jihoukrajinska_je
Jihoukrajinská JE (zdroj: ru.tsn.ua)

Společnost Energoatom, státní provozovatel všech patnácti jaderných reaktorů na Ukrajině, sdělil, že souhlas byl udělen prostřednictvím vládního usnesení ze dne 13. ledna.

Po dokončení projektu bude zvýšena roční produkce elektřiny z elektrárny o 0,5 až 2,5 TWh, dodala společnost Energoatom.

Podle usnesení kabinetu činí odhadované náklady na výstavbu a vybavení pro tento projekt přibližně 38 milionů dolarů (925,9 milionů korun). Společnost Energoatom uvedla, že tato částka je zvýšená oproti odhadu obsaženém v návrhu plánu projektu, jenž vláda schválila v prosinci loňského roku, kde činil 8 milionů dolarů (194,9 milionů korun). Tento původní odhad je „nedostatečný k provedení nezbytných prací a nákupu požadovaného vybavení,“ sdělila společnost Energoatom. Náklady na práci budou podle očekávání pokryty zvýšením sazeb za elektřinu, dodal podnik.

Výběrové řízení na dodávku zařízení pro projekt, který má být dokončen do 36 měsíců, se bude konat v letošním roce.

Jihoukrajinská elektrárna se nachází na břehu řeky Pivdennyi Buh nedaleko města Južnoukrajinsk v regionu Mykolayiv. Tvoří ji tři reaktory typu VVER-1000 s celkovým instalovaným výkonem 3 000 MWe. V blízkosti řeky jsou také dvě dvoublokové vodní elektrárny.

V roce 2014 elektrárna vyrobila 18,6 TWh elektřiny, což bylo o 5,8 TWh (31 %) více než v roce 2013.

V prosinci minulého roku správní rada ukrajinského regulačního úřadu State Nuclear Regulatory Inspectorate of Ukraine schválila pokračování provozu druhého bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny až do konce roku 2025. Blok byl odstaven dne 10. května, dva dny před uplynutím jeho projektované životnosti, a to kvůli rozsáhlé modernizaci trvající déle než 300 dnů v hodnotě 114 milionů dolarů (2,8 miliard korun), která umožnila prodloužení životnosti výrobního bloku o 10 let.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..