Ukrajinská strojírenská společnost Turboatom a čínská společnost Dongfang Electric Co podepsaly dne 28. ledna dohodu o spolupráci. „Tento dokument zajišťuje spolupráci na marketingových aktivitách pro dodávky turbín od společnosti Turboatom pro jaderné, tepelné i vodní elektrárny v Číně a dalších zemích třetího světa,“ uvedla společnost Turboatom ve svém prohlášení.

211-14f-elektrarna-aplikace
Chmelnická jaderná elektrárna (zdroj: archiv.ihned.cz)

Obě společnosti zároveň zvažují možnosti dodávek velkých energetických generátorů (1000 MWe a větší) vyráběných společností Dongfang Electric Co a dalšího vybavení strojoven, které se na Ukrajině nevyrábí, pro plánovaný třetí a čtvrtý blok Chmelnické jaderné elektrárny na Ukrajině.

V září loňského roku generální ředitel společnosti Turboatom Victor Subbotin oznámil, že jeho společnost podepsala dohodu s ukrajinskou jadernou společností Energoatom, jež určila firmu Turboatom jako hlavního dodavatele pro strojovnu plánovaných nových bloků v Chmelnické jaderné elektrárně.

Jako potenciální dodavatel generátorů pro plánované bloky byla jmenována i společnost Elektrotyazhmash sídlící ve městě Charkov. V nových blocích se budou nacházet reaktory typu VVER, které již v minulosti vyrobila společnost Russian Power Machines. Ředitel firmy Turboatom Subbotin uvedl, že jeho společnost již nyní pracuje na tom, aby se mohla projektu zúčastnit, a že již začala pracovat na vývoji vlastních generátorů pro jaderné elektrárny.

Dále pak dodal, že společnosti Energoatom i Turboatom hledí na čínskou firmu Dongfang Electric Co jako na alternativního dodavatele, který by mohl doplnit díry v dodavatelském řetězci ve velmi krátkém čase. „Stále otevřenou otázkou je i spolufinancování nových jaderných projektů Čínou, a to přinejmenším v rozsahu nutném na pokrytí dodávaných zařízení.“

Dne 28. ledna čínská státní tisková agentura Xinhua News Agency uvedla, že čínské a ukrajinské společnosti budou spolupracovat v oblastech jaderného výzkumu a nakládání s použitým jaderným palivem v rámci dohody o civilní jaderné spolupráci, která byla podepsána mezi jihočínskou společností Qingdao Xianchu Group, ukrajinským vědeckotechnickým centrem State Scientific Technical Centre on Nuclear and Radiation Safety a ukrajinským institutem Institute for Safety Problems of Nuclear Power Plants, jenž je součástí ukrajinské Národní akademie věd.

Zdroj: Nuclear Engineering International

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..