27.11.2022

Francouzští diplomaté se minulý týden setkali s ukrajinskými poslanci a diskutovali o posílení spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti jaderné energetiky. Energoatom, ukrajinský provozovatel jaderných elektráren, dne 29. ledna oznámil, že se schůzka s parlamentním výborem pro paliva, energetické komplexy, jadernou politiku a jadernou bezpečnost (Committee on the Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy a Nuclear Safety) konala předchozí den na podnět francouzského velvyslanectví v Kyjevě.

Schůzi předsedal první místopředseda výboru Alexander Dombrowski a zúčastnili se ho zástupci společnosti Energoatom a francouzského velvyslanectví, včetně Frédérica de Toucheta, prvního poradce mimořádně zplnomocněné velvyslankyně Francie pro jednání s Ukrajinou – Isabelle Dumont – a Vincenta Falkoze, ekonomického poradce na velvyslanectví.

Společnost Energoatom prohlásila, že se jednalo především o „nutnosti rozvíjet jadernou energetiku jakožto zdroj s nízkými emisemi uhlíku v reakci na požadavky nové dohody o globálním klimatu“, stejně jako o rostoucí nezávislosti ukrajinského jaderného odvětví na tradičním partnerovi – Rusku.

Za ukrajinskou stranu jednali: Sergij Božko, předseda regulačního úřadu State Nuclear Regulatory Inspectorate of Ukraine, Vladimir Pišnij, viceprezident společnosti Energoatom, a Konstantin Zapaišjčikov, poradce prezidenta společnosti Energoatom, jímž je Jurij Nedaškovskij.

„Francouzské velvyslanectví navrhuje parlamentnímu výboru partnerství, jehož cílem je studovat francouzské zkušenosti při realizaci směrnic EU a francouzských právních předpisů týkajících se jaderné energetiky,“ uvedl podnik Energoatom.

Hovořilo se také o možnosti společné účasti při řešení otázek týkajících se globální jaderné bezpečnosti, „což je důležité v rámci “post-fukušimských“ opatření prováděných v jaderných elektrárnách na Ukrajině i po celém světě,“ dodala společnost.

Místopředseda Dombrowski pozval francouzské delegáty na jednání výboru konající se příští měsíc, „kvůli podrobnější studii skutečné situace, které čelí jaderná energetika a jaderná bezpečnost na Ukrajině“.

Energoatom poznamenal, že Ukrajina a Francie „jsou evropští vedoucí představitelé“ z hlediska podílu jaderné energie v jejich energetickém mixu. V loňském roce se jaderná energie podílela na ukrajinském energetickém mixu z více než 55 %, což představuje druhý největší evropský jaderný podíl hned po Francii, kde se z jádra pokrývá až 75 % místní poptávky po elektrické energii.

V listopadu loňského roku podepsaly společnost Energoatom a francouzská strojírenská skupina Areva memorandum o porozumění „za účelem posílení spolupráce mezi oběma společnostmi kvůli bezpečnostním modernizacím stávajících i budoucích jaderných elektráren na Ukrajině, prodloužení jejich provozu a optimalizaci výkonu“. Memorandum bylo podepsáno Michaelem Cerrutim, obchodním ředitelem společnosti Reactors and Services Business Group spadající pod skupinu Areva a ředitelem společnosti Energoatom Nedaškovskijm. Cerruti po podpisu řekl, že memorandum prokáže angažovanost skupiny Areva na Ukrajině a její schopnost poskytovat služby pro všechny typy jaderných reaktorů, včetně reaktorů typu VVER ruského designu.

Společnost Energoatom v listopadu 2014 otevřela kancelář v Bruselu, jejímž úkolem je přizpůsobení ukrajinských předpisů evropským standardům; užší spolupráce s evropskými institucemi, včetně Evropské banky pro obnovu a rozvoj (European Bank for Reconstruction and Development) a společnosti Euratom, jaderného dozorce Evropské unie; a rozšiřování spektra partnerů společnosti Energoatom pro společné projekty na Ukrajině i v Evropě.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..