Společnost Tennessee Valley Authority (TVA) si pozvala svoje akcionáře, aby se vyjádřili k potenciálnímu prodeji jaderné elektrárny Bellefonte nacházející se ve státě Alabama. Elektrárna se sestává ze dvou rozestavěných bloků a souvisejících zařízení.

Bellefonte 450
JE Bellefonte (zdroj: World Nuclear News)

Práce na dvou tlakovodních reaktorech od firmy Babcock & Wilcox byly pozastaveny v roce 1988, kdy byl první blok dokončen zhruba z 88 %, druhý blok pak z 58 %. Od té doby ale bylo z elektrárny mnoho komponent prodáno nebo přesunuto do jiných projektů, tudíž v současné době je druhý blok dokončen z méně než 55 %.

V roce 2007 společnost TVA podala žádost k americkému regulačnímu úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC) na kombinovanou stavební a provozní licenci pro dva bloky AP1000 jako třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Bellefonte. V následujícím roce pak firma požádala úřad NRC o obnovení stavební licence pro první dva bloky elektrárny a o odložení kombinované licence pro bloky číslo tři a čtyři. V únoru roku 2009 regulační úřad NRC žádosti společnosti TVA vyhověl a stavební licence prvních dvou bloků jaderné elektrárny Bellefonte obnovil. V roce 2011 pak společnost TVA oznámila svůj záměr dokončit první blok elektrárny.

V té době byly náklady na dokončení prvního bloku JE Bellefonte ve výši 4,9 miliardy dolarů pokládány za efektivnější investici než výstavba nového bloku AP1000. Do roku 2014 ale odhadované náklady na dokončení bloku vzrostly na 7,5 až 8,7 miliardy dolarů.

Práce na prvním bloku JE Bellefonte neměly začít dříve, než byl dokončen další z rozestavených bloků společnosti TVA – druhý blok JE Watts Bar. Zakládání paliva do aktivní zóny reaktoru tohoto bloku začalo v prosinci loňského roku a podle očekávání by měl blok v letošním roce vstoupit do komerčního provozu.

Dokončení prvního bloku JE Bellefonte ale společnost TVA do svého integrovaného zdrojového plánu pro rok 2015 nezahrnula. V tomto plánu naopak společnost uvedla, že takový velký zdroj nebude pravděpodobně v lokalitě potřeba ani v příštích dvaceti letech. Nyní společnost považuje elektrárnu ležící nedaleko přehradní nádrže Guntersville nedaleko Hollywoodu jako přebytečnou a zvažuje její prodej. V současné době tak společnost nechává ohledně prodeje vyjádřit veřejnost, akcionáře a další veřejné subjekty. „Otázkou je, zda společnost TVA dobře slouží veřejnosti tím, že udržuje kontrolu nad jadernou elektrárnou Bellefonte, když jiné subjekty by ji mohly lépe využít,“ uvedla společnost.

Některé infrastruktury elektrárny včetně kancelářských budov, skladů, rozvoden a samotných pozemků by mohly být všemožně využity například pro průmyslovou, obchodní či bytovou výstavbu, uvedla firma. Společnost TVA podotkla, že od doby pozastavení prací v roce 1988 již byla několikrát oslovena ohledně pronájmu nebo prodeje elektrárny za různými účely, včetně jejího dokončení.

Jestliže správní rada společnosti TVA nakonec elektrárnu skutečně označí jako přebytečnou, půjde objekt pravděpodobně do veřejné aukce se stanovenou minimální cenou. Pro případné dokončení elektrárny bude možná nutné stávající environmentální průzkumy aktualizovat, případně pro nejaderné použití bude nutné pro objekt vypracovat průzkumy nové. Prodej elektrárny by tak byl podmíněn doplněním všech nutných environmentálních průzkumu, uvedla společnost TVA.

Strany zainteresované do prodeje mají nyní čas do 18. března, aby se vyjádřily k potenciálnímu prodeji elektrárny a k jejímu případnému budoucímu využití.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..