28. ledna dosáhl výkon čtvrtého bloku Bělojarské jaderné elektrárny s rychlým reaktorem BN-800 poprvé 50 % nominálního výkonu. Tento blok tak vstupuje do závěrečné fáze energetického spouštění.

Pohled na víko bazénového reaktoru BN-800. (Zdroj: Rosatom)
Pohled na víko bazénového reaktoru BN-800. (Zdroj: Rosatom)

V současnosti probíhají zkoušky všech zařízení a systémů nového bloku na polovině jmenovitého výkonu. Spouštění jaderné elektrárny se dělí na fyzikální a energetické. K samotnému fyzikálnímu spouštění se přistupuje až po prověření funkčnosti všech zařízení primárního a sekundárního okruhu nejprve za studena a poté za provozních teplot a tlaků. Potom je do reaktoru zavezeno jaderné palivo a dojde k zahájení řetězové štěpné reakce. Zkoušky se opakují za minimálního kontrolovatelného výkonu. Spouštění je završeno testováním správné funkčnosti části bloku, která vyrábí elektřinu.

Po dokončení plánovaných činností, z nichž se sestává energetické spouštění, bude zahájen zkušební provoz. Během něj bude výkon bloku postupně zvýšen na 100 %. Poté již bude následovat zahájení komerčního provozu. Podle plánů provozovatele elektrárny, společnosti Rosenergoatom, vyrobí v roce 2016 reaktor BN-800 3,5 TWh elektřiny.

Mezi dodavatele pro čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny patří také české firmy. Například opavská armaturka ARAKO spol. s r. o. dodala v letech 2012-2014 celkem cca 1400 kusů armatur, mezi kterými byla převážná většina vlnovcových uzavíracích ventilů A10, A20, ale také regulační ventily, zpětné ventily a kulové kohouty. Výrobce čerpadel SIGMA GROUP a. s. dodal v roce 2011 dva čerpací agregáty typu A200-QVD-300 systému automatického hašení požárů a pro ejektorovou stanici 4 čerpací agregáty typu A400-NQD-515.

Reaktor BN-800 patří do kategorie rychlých reaktorů chlazených sodíkem IV generace. V primárním okruhu cirkuluje za atmosférického tlaku sodík, který odebírá teplo z palivových kazet a předává jej přes tepelné výměníky do vložného okruhu. Tyto tepelné výměníky se nachází uvnitř reaktorového bazénu, kde je také samotný reaktor. Vložný okruh je opět sodíkový a jde o bezpečnostní bariéru, která brání úniku sodíku, který prošel aktivní zónou. Sodík vložného okruhu prochází parogenerátory, kde předává teplo vodě měnící se na páru, která roztáčí parní turbínu.

Díky odlišnému principu sodíkových a tlakovodních reaktorů, je reaktor BN-800 schopen energeticky využívat mnohem širší spektrum nuklidů. V aktivní zóně dochází například k přeměně uranu 238 na plutonium 239. Podobně lze „spalovat“ i některé látky z použitého jaderného paliva a tím zmenšovat jeho objem a podstatně zkracovat dobu odděleného skladování od životního prostředí. Ruská společnost Rosatom plánuje uzavřít palivový cyklus tak, že použité palivo z tlakovodních reaktorů bude přepracovávat a ve formě směsného (MOX) a nitridového paliva zavážet do rychlých reaktorů.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..